Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα…

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 58-48 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και αυτή είναι η δεύτερη ήττα του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

1504294_10152593832808289_774469683_o

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 0-4 και 9-10 με τρίποντο του αρχηγού, Βασίλη Σπανούλη. Στη συνέχεια, όμως, η αστοχία και οι κακές επιλογές έφεραν τους Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης πίσω στο σκορ 17-10 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 17-12 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα του Θρύλου βελτιώθηκε και έτσι με σερί 5-0 η ομάδα μας έκανε το 17-17 ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 22-23 με τον Μάρντι Κόλινς να βοηθά σε άμυνα και επίθεση. Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά 27-25.

BASKET LEAGUE  / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ / PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS

Στην τρίτη περίοδο Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Ντάνστον έβαλαν την ομάδα μας μπροστά με 30-33 στο 25’. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν τη συγκέντρωση τους στην άμυνα με αποτέλεσμα να χαθούν πολλά αμυντικά ριμπάουντ ενώ στην επίθεση υπήρχε μεγάλη αστοχία και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 41-37 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αστοχία πίσω από τα 6.75 συνεχίστηκε. Έγιναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση,  οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν στο σκορ στα μέσα της περιόδου και γνώρισαν την ήττα με 58-48.

Τα δεκάλεπτα:  17-12, 27-25, 41-37, 58-48
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (1), Κάρι 12 (2), Μπατίστ, Φώτσης 6 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 2, Γκιστ 10, Διαμαντίδης 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3 (1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8, Σπανούλης 3 (1), Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 10 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 6 (1), Καββαδάς.