Χάντμπολ : Μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς ο Ολυμπιακός!

Χάντμπολ : Μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο του ευρωπαϊκό ματς ο Ολυμπιακός!

Με μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός στο Χάντμπολ παραλίγο να κλέψει τη νίκη από την Πλζεν. Στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο στο EHFCup, ισοφαρίστηκε σε 21-21 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Όλα για την πρόκριση την Κυριακή

Χάντμπολ

Στο σπίτι του θα παίξει την πρόκριση ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή. Ξεκίνησε θετικά τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στο EHF Cup του Χάντμπολ, παρότι ισοφαρίστηκε σε 21-21 στην έδρα της Τάλεντ Πλζεν.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και τέσσερα γκολ στο 12-9 του ημιχρόνου, όμως δεν… μάσησαν και παραλίγο να φέρουν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, που οι Τσέχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο.

Με ένα επιμέρους 7-3 ισοφάρισαν σε 15-15 στο 42ο λεπτό του ματς, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε πήραν τα ηνία του σκορ με 20-21.

Η ομάδα του Πειραιά διατήρηση το ελαφρύ προβάδισμα με δυνατές άμυνες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Πλζεν να την «πληγώνει» στα τελευταία δευτερόλεπτα, ισοφαρίζοντας σε 21-21.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση την ερχόμενη Κυριακή (3/9) σε ματς που θα γίνει και πάλι στην Τσεχία.

ΠΛΖΕΝ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-2, 7-4, 8-5, 9-7, 12-8 (ημχ.) 13-10, 15-13, 18-17, 18-18, 20-20, 21-21

ΠΛΖΕΝ (Μίχαλ Τόναρ): Φορτ, Γιόνας, Σάφρανεκ 2, Στόχλ, Ίβαντσεφ 1, Χέραχτ, Ρομ 1, Γ. Τόναρ 2, Μ. Τόναρ 3, Στέχλικ 7, Πόλοζ 2, Κάτσιν, Χμέλικ, Σμιντ, Σίντελαρ 1, Σίρα 2.

ΟΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Στούμπης 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Αλβανός 6, Παπαδιονυσίου 5, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

Διαιτητές: Ε. Βιτάκου- Α. Βιτάκου (Κόσσοβο), Παρατηρητής: Κόχεν (Ισραήλ)

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/1-5/6