ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ!!! ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 92-85

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απόψε απέναντι στη Ρωσική “αρκούδα”, όμως δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 92-85 από μία ομάδα, που σε καμία περίπτωση δεν φόβησε και δεν είναι ανίκητη. Είχε όμως την υπέρ του δέοντος “προστασία” της έδρας, που δεν επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να διεκδικήσουν στα ίσια το ροζ φύλλο αγώνα.

12728954_1706734219562247_4354464394580199369_n

Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του Top 16 της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, μιας και ηττήθηκε 92-85 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» το πάλεψαν, είχαν ορισμένα σημεία στο παιχνίδι που έκαναν φοβερό ματς, όπως στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Περίεργα σφυρίγματα των διαιτητών, που στη δική μας άμυνα έδιναν φάουλ την παραμικρή επαφή (27/35 βολές), ενώ στο απέναντι μισό «σφύριζαν» μόνο αν… έβγαινε αίμα. Όπως και να ‘χει, αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία.

Ο Πρίντεζης με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χάκετ με 17 πόντους (3/3 τρίποντα), ο Σπανούλης με 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο (αλλά και 4 λάθη), ο Χάντερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Λοτζέσκι με 10 πόντους, το πάλεψαν για τον Θρύλο, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στα πρώτα έξι λεπτά, αλλά ακολούθως συνάντησε πολλές δυσκολίες και η διαφορά έφτασε στο 15-7 με ένα 6-0 σερί της ΤΣΣΚΑ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε κακό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων. Ωστόσο, ο Θρύλος επέστρεψε και μείωσε στους 3 πόντους με το τέλος της περιόδου, χάρη σε 4 πόντους του Πρίντεζη και 2 από τους Χάντερ και Χάκετ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -11 (33-22), αλλά δεν τα παράτησε. Το πάλεψε όσο μπορούσε, μείωσε κάπως τη διαφορά με καλάθι του Λοτζέσκι και του Πρίντεζη και πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (41-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος ήταν ονειρικός! Και ήταν ονειρικός από την στιγμή που πήρε μπροστά ο Βασίλης Σπανούλης. Την ώρα που στα πρώτα 20’ ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει 33 πόντους, έβαλε 28 μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο! Μάλιστα, με αρχικό σερί 8-0 ισοφάρισε σε 41-41 με τρίποντο του Πρίντεζη, ενώ με τον ίδιο τρόπο, αυτή τη φορά από τον Στρόμπερι, προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (49-50). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, αφυπνίστηκε, έκανε ένα 5-0 και 11-2 σερί, προτού ο Ολυμπιακός μειώσει στο -5 (61-56 και 66-61).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και το πάλεψε όσο μπορούσε. Για την ακρίβεια, όσο τον άφηναν. Ο Χάκετ έκανε φοβερό ματς, ο Σπανούλης, ο Πρίντεζης και ο Στρόμπερι βοήθησαν, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήγαινε διαρκώς στη γραμμή των βολών μετά από κάθε επαφή. Ακόμα και στο τέλος, όμως, όταν οι Ρώσοι φάνηκε να ξεφεύγουν, ο Ολυμπιακός έβαλε ορισμένα μεγάλα σουτ, τα οποία έκαναν την ΤΣΣΚΑ να βλέπει εφιάλτες. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Θρύλο να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά, γιατί ενδεχομένως να παίξει ρόλο στο τέλος.

Το τελικό 92-85 ίσως να μη λέει όλη την αλήθεια, αλλά τώρα δεν αλλάζει κάτι και ο Ολυμπιακός οφείλει να προχωρήσει παρακάτω…

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 92-85 (vid & pics) - Gallery (Μέσα στο κείμενο)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 92-85 (vid & pics) - Gallery (Μέσα στο κείμενο) 2