ΜΠΟΤΙΑ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ!

Δείτε ποιοι ξεχώρισαν, τα θετικά αλλά και το αρνητικό σημείο του Ολυμπιακού στον αγώνα με τον Ατρόμητο!

botia

Ο Ολυμπιακός πήγε με έναν και μόνο στόχο στο Περιστέρι. Να συνεχίσει το σερί του και να μην λυγίσει σε μία δυνατή έδρα αφού είναι γνωστό πως ο Ατρόμητος «ματώνει» κάθε χρόνο εναντίον μας. Η ομάδα μας ανέβασε ταχύτητες για ένα τέταρτο και με δύο κεφαλιές του Μποτία από στημένα μπόρεσε να επικρατήσει του Ατρομήτου με 1-2 παρά το τελευταίο 20λεπτο που… εφησύχασε!

1ο ημίχρονο: Κυρίαρχος ο ΘΡΥΛΟΣ μεν, χωρίς αποτέλεσμα δε…

Ο Ολυμπιακός μας μπήκε δυνατά στο ματς δείχνοντας από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στον αγώνα. Είχε την κυκλοφορία της μπάλας και παρά το πολύ σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες του Ατρομήτου προσπάθησαν να παίξουν στρωτό ποδόσφαιρο. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 9’ μετά από σουτ του Μιλιβόγεβιτς. Το σκληρό παιχνίδι κυρίως από πλευράς των γηπεδούχων δε βοήθησε στο να υπάρξει θεαματικό ποδόσφαιρο με την ομάδα μας όμως να μην χάνουν ποτέ την κυριαρχία του αγώνα αφού στο 20λεπτο η κατοχή ήταν 62%-38% υπέρ της ΟΜΑΔΑΡΑΣ μας. Στο 25’ ο Φορτούνης προσπάθησε με γύρισμα να βγάλει τον Ιντέγε απέναντι από το τέρμα όμως κόπηκε από τον Γοδόι.

Γύρω στο 30’ ο Μάρκο Σίλβα έδωσε οδηγίες στην ομάδα για βελτίωση της ανάπτυξης και κυκλοφορίας από την άμυνα στην επίθεση. Ο Μποτία χρειάστηκε να κάνει ένα πολύ πετυχημένο κόψιμο στο 37’ και ο Ρομπέρτο έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 40’ με το πόδι πάνω στη γραμμή μετά από πλασέ εξ επαφής του Γοδόι σε εκτέλεση κόρνερ. Ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά ανέβηκε με τελευταία ευκαιρία το σουτ του Πάρντο στο 44’.

olympiacos
2ο ημίχρονο: Καλύτερο θέαμα,  ήρθαν τα γκολ από στημένες φάσεις!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ήρεμα και με μία κροτίδα να σκάει κοντά στο Φορτούνη στο 49’ από τους ‘’γνωστούς-άγνωστους’’ φίλους του Ατρομήτου! Ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα και να επιβάλλει το ρυθμό του με επικίνδυνη σέντρα του Πάρντο στο 53’ και σουτ του Σεμπά στο 54’ και σουτ-δοκάρι στο 57’. Οι γηπεδούχοι δεν εκτίμησαν την «προειδοποίηση» του Σεμπά και 2 λεπτά αργότερα από κόρνερ ο Μποτία με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Μετά την ΑΕΚ σκόραρε και με τον Ατρόμητο αλλά επειδή δεν του έφτανε αυτό το ξαναέκανε λίγο αργότερα στο 63’. Εκτέλεση του Φορτούνη από την αριστερή πλευρά κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και αμαρκάριστος σκόραρε με κεφαλιά από κοντά. Στημένη φάση που φάνηκε δουλεμένη στην προπόνηση.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έριξε λίγο το ρυθμό του για κάποια λεπτά και το πλήρωσε. Οι αλλαγές Ερνάνι και Τσόρι προσπάθησαν να αλλάξουν το κλίμα αλλά το γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε στο 75’ από τον Στόιτσεφ που ξεχάστηκε από την άμυνά μας ελίχθηκε στην περιοχή σούταρε και με κόντρα κατέληξε στα δίχτυα του Ρομπέρτο.
Άλλες δύο ευκαιρίες για τον Ατρόμητο ακολούθησαν στο 78’ με τον Λε Ταλέκ που δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και να σπρωξει τη μπάλα στα δίχτυα και στο 85’ με το Μαρσελίνιο να σουτάρει στην κλειστή γωνία του Ρομπέρτο που έδιωξε εντυπωσιακά.

Ο Ολυμπιακός έμεινε σε παθητικό ρόλο και περίμενε απλά να τελειώσει το παιχνίδι κάτι που δεν άρεσε στον Μάρκο Σίλβα που φώναζε από τον πάγκο να κρατήσουν μπάλα και φαίνεται να είχε παράπονα από τον Ερνάνι που μπήκε αλλαγή και δε μάρκαρε στα τελευταία λεπτά. Στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο αφού ο Ολυμπιακός βγήκε πιο μπροστά και μπόρεσε να ροκανίσει το χρόνο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης(76’ Τσόρι), Πάρντο(72’ Ερνάνι), Σεμπά, Ιντέγε(90+1’ Φιμπόγκασον).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπιτόλο, Γοδόι, Φυτανίδης(17’ Στόιτσεφ Μπ.), Πίτου Γκαρσία, Μπρίτο,(62’ Μαρσελίνιο) Κιβρακίδης, Ούμπιδες(67’ Στόιτσεφ Μ.), Λαζαρίδης, Λε Ταλέκ.

olympiacos_1
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:
Η ομάδα μας πήρε αυτή τη νίκη γιατί ήταν ΟΜΑΔΑ. Δεν υπήρξε όπως και στα τελευταία ματς ο πρωταγωνιστής που πήρε πάνω του το ματς. Όλη η ομάδα ανέβασε ταχύτητες από το 55’ ως το 70’ και σκότωσε τον Ατρόμητο με 2 γκολ. Ο Φορτούνης πήρε πολλές πρωτοβουλίες όμως φαίνεται (ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΗΤΤΕΣ) ότι θέλει λίγο ξεκούραση μετά τα συνεχή παιχνίδια. Θα ήταν καλό να μην τον δούμε με τον Πλατανιά για να πάρει ανάσες και με καθαρό μυαλό να βρεθεί στα επόμενα ματς. Από εκεί και πέρα ξεχώρισε σε άμυνα και επίθεση ο Μποτία καθώς και ο σταθερά ανεβασμένος Σεμπά που δημιούργησε ρίγματα και συμμετείχε στο ματς. Από εκεί και πέρα οι Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς αρχίζουν και δένουν όμως φέρουν και αυτοί ευθύνη για την καθίζηση της ομάδας από το 70΄ και μετά.

Για τον Ατρόμητο ξεχώρισε αμυντικά ο Λαζαρίδης που παρά την προχωρημένη ηλικία του προσπαθεί να κρατάει τα ηνία στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Στόιτσεφ με τις κινήσεις του και το γκολ που πέτυχε. ‘’Ξεχώρισε’’ και ο Λε Ταλέκ αλλά για αρνητικό λόγο αφού κατάφερε να του καταλογιστούν 8 οφσάιντ. Όσο και να το θες θέλει προσπάθεια για να καταφέρεις κάτι τέτοιο!

Υ.Γ.1 Ο Ολυμπιακός μπορεί να πήρε τη νίκη αλλά η αδυναμία του από το 70’ και μετά και ο εφησυχασμός του μετά το 0-2 θα πρέπει να επισημανθούν και να διορθωθούν από τον Σίλβα.
Υ.Γ.2 Για άλλη μία φορά φάνηκε η φοβερή δουλειά που γίνεται στα στημένα αφού έδωσαν τη λύση σε ακόμη ένα ματς και μάλιστα δις.
Υ.Γ.3 Λόγω προσωπικής προτίμησης θέλω την Τετάρτη με τον Πλατανιά να δω Φινμπόγκασον βασικό. Ειδικά με Τσόρι και Ερνάνι που πρέπει να πάρουν χρόνο, ίσως και ένα με δύο νέα παιδιά. Είναι ευκαιρία για rotation και το προπονητικό τιμ της ΟΜΑΔΑΡΑΣ μας το ξέρει.

Επιμέλεια: Δημήτρης Παξινός