ΘΡΥΛΟΣ ΕΙΣΑΙ στα δύσκολα!!! Ολυμπιακός – Xιμκι 89-77

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο γύρισε το ματς, αλλά επικράτησε κιόλας με τρόπο… μαγικό την Χίμκι (89-77) και έμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης.

12688198_10153952449584752_4722341042585739301_n

Ο Ολυμπιακός με κατάθεση ψυχής στο δεύτερο εικοσάλεπτο κέρδισε την πρωτοπόρο του Ομίλου Χίμκι με το τελικό 89-77.

Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν απόψε τους Ρώσους, την κακοδαιμονία τους και κυρίως την ψυχολογία που είχε χαθεί στους τελευταίους αγώνες και πλέον κοιτάνε με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια του Top16 στον δυσκολότερο κι απ΄όσο φαίνεται, καλύτερο Όμιλο στην Ιστορία της διοργάνωσης.

12647208_1704129766489359_4446594223460137225_n

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολλή ενέργεια το παιχνίδι. Παίζοντας με συγκέντρωση και πολύ πάθος στην άμυνα, υποχρέωσε την Χίμκι σε διαδοχικά λάθη. Στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι», βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να πετύχουν εύκολα καλάθια.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα η Χίμκι αντέδρασε. Ανεβάζοντας ταχύτητα σε άμυνα κι επίθεση, οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων, σημείωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και μ’ ένα σερί 14-0 ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (7-19), 4:16 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Αυτή η εξέλιξη «αφύπνισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρίσκοντας εκ νέου τα πατήματά τους μέσα από την άμυνα, απήντησαν μ’ ένα σερί 10-0 και μείωσαν σε απόσταση βολής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» πηγαίνοντας τις επιθέσεις τους κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να βρούνε τις λύσεις κόντρα στην ρώσικη άμυνα και να φέρουν το σκορ σε ισορροπία (27-27). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Ανανεώνοντας διαρκώς κατοχές με τα επιθετικά ριμπάουντ και τους Χόνεϊκατ, Βιάλτσεφ  και Ράις να δίνουν τις λύσεις πίσω από τα 6,75, κατάφεραν ν’ ανεβάσουν και πάλι την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (27-38), 4:52 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στον χρόνο που απέμενε, οι Πειραιώτες με συνεχόμενες διεισδύσεις από τους Χάκετ και Λοτζέσκι και τα καλάθια του Πρίντεζη από το χαμηλό ποστ, ήλεγξαν τον ρυθμό και μάζεψαν την διαφορά στους πέντε (38-43), με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει με υπομονή και να διαβάζει σωστά την αντίπαλη άμυνα, ρίχνοντας την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (40-43). Η Χίμκι δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη. Κυκλοφορώντας με υπομονή και ταχύτητα την μπάλα στην επίθεση, έβγαλε τα ελεύθερα σουτ και μ’ επιμέρους σκορ 13-1 έστειλε ξανά την διαφορά στους 12 (44-56), 5:50 πριν την λήξη. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατέφυγαν και πάλι στην λύση των τριπόντων, επιλογή όμως που διευκόλυνε το έργο των Ρώσων.

12647385_1704130126489323_986206921512456588_n

Ολική ανατροπή

Στον υπολειπόμενο χρόνο ο Ολυμπιακός άλλαξε επιθετικό προσανατολισμό. Εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του σε ύψος και δύναμη, ακούμπησε την μπάλα στο χαμηλό ποστ και πέτυχε εύκολους πόντους από κοντά, ενώ στις περιπτώσεις που δεν σκόραρε κέρδισε και πήγε στην γραμμή των βολών. Στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξίσου αποτελεσματικοί, «στραγγαλίζοντας» τους αντιπάλους του, οι οποίοι έμειναν κολλημένοι στους 60 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, οι πρωταθλητές συνέχισαν να παίζουν με αστείρευτο πάθος κι ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Χάκετ και Πρίντεζης έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλοι άμυνα, βοηθώντας την ομάδα τους να ξεφύγει με οκτώ πόντους μπροστά στο σκορ (68-60), 7:02 πριν το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις χωρίς ψυχραιμία και πλάνο στο παιχνίδι τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και αστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν.

Ο Ολυμπιακός στον εναπομείναντα χρόνο κυριάρχησε πάνω στο παρκέ, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στο +15, (71-86), φτάνοντας σε μια πολλή σημαντική νίκη.