ΘΡΥΛΟΣ από ατσάλι!!! Ολυμπιακός – Λαμποράλ Κούτσα 59-52

Έπαιξε με τη φωτιά απόψε ο Ολυμπιακός αλλά δεν κάηκε. Επικράτησε της Λαμποράλ με 59-52 και βελτίωσε το ρεκόρ του ως τώρα στην Ευρωλίγκα σε 6-1, ενώ έγινε το φαβορί για την κατάληψη και της πρώτης θέσης στον Όμιλο του, μολονότι στο τέλος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το +7 με το οποίο είχε χάσει στη Βιτόρια.

12241254_1680835328818803_374007754743759995_n

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Λαμποράλ 59-52 παίζοντας για μια ακόμα φορά εκπληκτική άμυνα και απέκτησε μεγάλο αβαντάζ για την πρωτιά του ομίλου.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν σε ένα ακόμα ματς αποδεκατισμένοι λόγω των απουσιών των Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ και του μόνιμα εκτός Γιανγκ, αλλά πήραν τη μεγάλη νίκη επί των Βάσκων χάρη στην “ατσάλινη” άμυνα τους. Η νίκη με 7 πόντους διαφορά μάλιστα ισοφάρισε την ήττα με 7 πόντους διαφορά από τη Λαμποράλ στη Βιτόρια στον πρώτο γύρο. Ετσι, οι Πειραιώτες έχουν πια ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την κορυφή του ομίλου.

Ο καλύτερος παίκτης στη φετινή Ευρωλίγκα, Γιάννης Μπουρούσης ήταν ξανά εκπληκτικός με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 26 πόντους στο συνολικό ranking, αλλά δεν ήταν αρκετός για τους Βάσκους.

Ο Ολυμπιακός είχε τις απουσίες, αλλά η Λαμποράλ ξεκίνησε το παιχνίδι αποπροσανατολισμένη σαν να έπρεπε να διαχειριστεί ένα ματς που δεν είχε στα μέτρα της. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν κάκιστα το παιχνίδι κάνοντας 6 λάθη στα πρώτα 5 λεπτά και 11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός επέβαλλε εύκολα το ρυθμό του στο παιχνίδι και με πιεστική άμυνα ανάγκασε τη Λαμποράλ να μείνει στο 0 στα πρώτα 5 λεπτά αποκτώντας από το ξεκίνημα διαφορά ασφαλείας (9-0, 5′).

12310577_1680835235485479_943942424741762847_n

Ο κινητήριος μοχλός των φιλοξενούμενων τη φετινή σεζόν, Γιάννης Μπουρούσης δεν κατάφερνε να πάρει τη μπάλα, οι Ανταμς και Κοζέρ δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν για τους συμπαίκτες τους και μέχρι το 12′ το σκορ ήταν 18-6 για τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρήκαν πόντους από τους Σπανούλη, Μάντζαρη και Χάντερ.

Εξαιτίας της λειψανδρίας στη φροντ λάιν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει πολύ κοντά σχήματα, τα οποία ωστόσο η Λαμποράλ δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί ούτε στον έλεγχο των ριμπάουντ, ούτε στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Οι Βάσκοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης μόνο όταν ο Μπλάζιτς πίεσε αρκετά στην άμυνα, δημιούργησε για τον Κορμπάτσο και έδωσε “τρελό” ρυθμό στο παιχνίδι (23-19, 16′).

12310449_1680834022152267_1565340819006292837_n

Και πάλι όμως, η ροή του αγώνα άλλαξε χάρη στην πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού. Οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και χάρη σε ένα 7-0 σερί πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (36-22). Οι Χάντερ και Αγραβάνης τελείωναν τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Παπαπέτρου έδινε ενέργεια και ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι δεν μπορούσε να απειληθεί αν το παιχνίδι εξακολουθούσε να είχε αυτό τον ρυθμό.

Στην τρίτη περίοδο η Λαμποράλ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει μέχρι το 26′, όταν και ο Ολυμπιακός έφθασε το προβάδισμα του στο +16 (44-28) χάρη στις συνεργασίες των Χάκετ και Χάντερ που έδειχναν ορεξάτοι. Ωστόσο, οι Πειραιώτες πίστεψαν ότι τελείωσε το ματς πολύ νωρίς. Ο Μπλάζιτς συνέχισε να ηγείται, αλλά τη διαφορά για τους Βάσκους έκανε ο Μπουρούσης, ο οποίος άρχισε να τροφοδοτείται, πήρε αρκετές προσπάθειες και πλήγωσε την άμυνα της πρώην ομάδας του.

12308829_1680843628817973_4145534101128167604_n

Το ευρύ προβάδισμα του Ολυμπιακού εξαφανίστηκε μετά από τέσσερα λεπτά αφλογιστίας (44-39, 30′) και με δεδομένη την ανεβασμένη ψυχολογία των παικτών του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, το ματς έγινε πια ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός στην άμυνα, δεν μπορούσε να βρει εύκολα πόντους στην επίθεση (με τον Σπανούλη να αποχωρεί εσπευσμένα για τα αποδυτήρια μετά από χτύπημα που δέχθηκε) και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (49-47, 34′) χάρη στον ανεβασμένο Ντάριους Ανταμς.

12250086_10153701964175185_1772633950463562086_n

Η Λαμποράλ έδειχνε ικανή να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός χάρη σε μεγάλα τρίποντα των Μάντζαρη και Αθηναίου για το 57-51, 1’51” πριν τη λήξη. Μέχρι εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες είχαν 1/13 τρίποντα, αλλά στην κρίσιμη στιγμή πέτυχαν δυο σουτ που τους έδωσαν τεράστιο αβαντάζ για τη νίκη.

Στη συνέχεια ο Μπουρούσης είχε 1/2 βολές, ο Ανταμς αστόχησε σε τρίποντο και οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο εξασφάλισαν τη νίκη, αλλά ισοφάρισαν και το -7 του πρώτου γύρου.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10, Στρόμπερι 6, Χάκετ 6, Αθηναίου 6 (1), Αγραβάνης 6, Τσαϊρέλης 2, Μάντζαρης 9 (2), Αγραβάνης 6.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς, Κοζέρ 2, Πλάνινιτς, Σενγκέλια, Χάνγκα 6, Μπουρούσης 16, Μπλάζιτς 11 (1), Ντιόπ 1, Τιγί, Άνταμς 11 (1), Κορμπάτσο 5 (1).

12308787_10153701964575185_5226205581930563448_n 12295328_1680835508818785_5750652220645788150_n 12294813_1680835402152129_333218781275199274_n 12294756_1680835412152128_7485346093973877050_n 12279144_10153701963825185_978436342943408568_n 12250123_1680835725485430_5420660922955189161_n