Tα πήρε όλα!!! Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 80-66

Ένας… διαστημικός Ολυμπιακός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, νίκησε 80-66 τον Παναθηναϊκό και υπερκαλύπτοντας έτσι τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ, έχει το πάνω χέρι για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια!

12642576_1700101123558890_1754317660013424679_n
Ένας τρομερός Ολυμπιακός, ειδικά του πρώτου ημιχρόνου, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε 80-66 στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ και να έχει το πάνω χέρι για την κατάληξη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Α1!

Ακόμη και στο +30 (49-19) έφτασαν οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο οι «πράσινοι» πήγαν να κάνουν επική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό!

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σπανούλης με 17 πόντους, αλλά καθοριστικός και εξίσου καλός ήταν ο Χάκετ με 16 πόντους. Από το «τριφύλλι», το οποίο γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην Ελλάδα, ξεχώρισε ο Φελντέιν με 16 πόντους, ενώ λίγο πριν τη λήξη τραυματίστηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

12321240_1700100973558905_2563731334257371788_n

Το ματς

Με τους Χάντερ, Πρίντεζη, Στρόμπερι, Μάντζαρη και Σπανούλη ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κούζμιτς, Γκιστ, Γιάνκοβιτς, Φελντέιν και Καλάθη.

Με αργό τέμπο και με περισσότερη προσοχή στην άμυνα είχε και για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του ματς, με το σκορ να ήταν χαμηλό (4-4). Στη συνέχεια, ο Σπανούλης… έσπρωξε τους «ερυθρόλευκους» για ένα 7-0 και το πρώτο σοβαρό προβάδισμα του ντέρμπι (11-4), με τους «πράσινους» από την άλλη να επιμένουν άστοχα από την περιφέρεια. Οι Πειραιώτες ανέβαζαν συνεχώς το ρυθμό στο παιχνίδι, τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο και με τα ποσοστά τους έξω από τα 6,75μ. να ήταν σχεδόν… τέλεια έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (27-9). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς από την άλλη έδειχναν τρομερή δυσκολία ακόμη και στην κυκλοφορία της μπάλας.

Πέρα από τον Ραντούλιτσα ο Παναθηναϊκός δεν είχε από κάποιον άλλον σκορ και αφήνοντας το τρίποντο στον Ολυμπιακό, εκείνος τον τιμώρησε με ένα +23 (34-11), στα τρία πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να τρέχουν στο παρκέ με αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς και τη διαφορά να ξεφεύγει στο +28 (44-16) στα μισά. Οι «πράσινοι» ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν το ρυθμό των Πειραιωτών, οι οποίοι έφτασαν ακόμη και στο +30 (49-19), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν… σφυγμό με τα τρίποντά τους και έτσι η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στους 24 πόντους (53-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ένας άλλος… Παναθηναϊκός και με τον Διαμαντίδη να ξεκινά
«ζεστά» (2/2 τρίποντα) έκανε ένα σερί 8-0, για να πέσει η διαφορά στους 16 πόντους (53-37), σε περίπου δύο λεπτά. Στη συνέχεια, προστέθηκε και η άλλη… παλιοσειρά, ο Φώτσης, για λογαριασμό των «πράσινων», με τη διαφορά να πέφτει κι άλλο (58-45). Οι «ερυθρόλευκοι», από την άλλη, εξακολουθούσαν να ήταν απελπιστικά άστοχοι, δείχνοντας να… βιάζονται να λήξει το ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν σε μονοψήφιο τη διαφορά, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (63-54), με τον Παπαπέτρου να δίνει τεράστια… ανάσα στην ομάδα του με ένα buzzer beater τρίποντο για το 66-54.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, κρατώντας στο μηδέν τον Παναθηναϊκό και χωρίς να ανοίξει πολύ το ρυθμό στα πρώτα τρία λεπτά διατηρούσε ένα +14 (68-54). Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με ένα 5-0 για το 68-59, όμως ο Χάκετ το πήρε… προσωπικά και με δικούς του πόντους «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, πηγαίνοντάς τους στο +17 (76-59), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν διαχείριση χρόνου και αφού το «τριφύλλι» δεν είχε αποθέματα να επιστρέψει, η νίκη κατάληξε στους πρωταθλητές Ελλάδας με το τελικό 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2), Παπαγιάννης.