Σπουδαία νίκη για τη Νέων! 70-69

1128815

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (21-14). Από την δεύτερη περίοδο όμως κι έπειτα οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (34-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς οι παίκτες του Κώστα Μίσσα διατήρησαν το προβάδισμα τους. Οι Σέρβοι πίεσαν, αλλά το 30′ βρήκε τις δύο ομάδες στο 53-52. Στην τέταρτη περίοδο, ο Αγραβάνης σημείωσε καθοριστικά τρίποντα και η Εθνική ξέφυγε με εννέα πόντους της Σερβίας (61-52). Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι αντέδρασαν και σταδιακά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να ισοφαρίσουν με δύο εύστοχες βολές του Σάλιτς σε 69-69.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διαμαντάκος με 1/2 βολές έκανε το 70-69, αλλά ο Άντριτς δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι στη συνέχεια. Ο Καμπερίδης με 0/2 βολές δεν άλλαξε το σκορ, με τους Σέρβους στα 2,9 δευτερόλεπτα που απέμεναν να πετάνε τη μπάλα από τα δέκα μέτρα και τους διεθνείς μας παίρνουν μία σημαντική νίκη με 70-69.

Με αυτόν τον τρόπο οι διεθνείς μας διατήρησαν τις ελπίδες πρόκρισης τους στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Μποχωρίδης πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, όπως και ο Διαμαντάκος, καθώς και οι δύο σημείωσαν από 17 πόντους. Ο Αγραβάνης τελείωσε το ματς με 16 πόντους. Για τους Σέρβους, ο Σάλιτς είχε 13 πόντους και ο Άντριτς 10.

Αντίπαλος των διεθνών μας αύριο (15/7) είναι η Ισπανία (19:15).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69.

Οι διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Χρούσα (Τσεχία), Τόμοφ (Βουλγαρία)

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 17(7ρ), Λιάπης 7(6ρ,4α), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 6, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 3, Αγραβάνης 16, Διαμαντάκος 17(7ρ), Μαραγκός.

Σερβία (Μιγιάτοβιτς): Τζόρτζεβιτς, Ρέμπιτς 9, Ποτ 8, Καπλάνοβιτς 2, Ντόμπριτς, Αρανίτοβιτς, Νόβακ, Γιάραμαζ 3, Άντριτς 10, Σάλιτς 13, Τέιτς 6.