“Σπανούλης ” Ο… φαλακρός Έλληνας σκοπευτής (video)

O Δημήτρης Ιτούδης, ο Αντρέι Κιριλένκο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Ολυμπιακός και ο Βασίλης Σπανούλης… φιλοξενήθηκαν στο Grantland που “θυμήθηκε” τον ημιτελικό της Μαδρίτης και τα σερί τρίποντα του “φαλακρού Έλληνα σκοπευτή”

Spanoylis

Το Grantland είναι το site που ξεκίνησε ο Bill Simmons, διάσημος αρθρογράφος του ESPN.com, το οποίο όμως δε μοιάζει πολύ με αθλητική ιστοσελίδα αλλά ασχολείται κυρίως με αναλύσεις επικείμενων αγώνων που φτάνουν τις… χιλιάδες λέξεις, προφίλ αθλητών που ξεφεύγουν από τις συνηθισμένες περιοχές ενδιαφέροντος, σχολιασμούς με διαφορετικό ύφος.

Σήμερα (4/8) ασχολείται με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, σε ένα απολαυστικό άρθρο που παρουσιάζει την πορεία της “ομάδας του στρατού” τη σεζόν που ολοκληρώθηκε, κάνοντας ειδική αναφορά στον χαμένο ημιτελικό του Final Four.

“Στις 13 Μαΐου, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ, οι προπονητές, το σταφ, η διοίκηση, οι τσιρλίντερς, οι παίκτες των ακαδημιών, οι οικογένειες και οι φίλοι τους μπήκαν σε ένα Boeing 767 με προορισμό τη Μαδρίτη και το Final Four της Euroleague. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Ισπανίας ως η ομάδα με το καλύτερο ποσοστό στην επίθεση τα τελευταία 10 χρόνια, είχε αυτοπεποίθηση μετά το come back του Μαρτίου ενώ μετρούσε μόνο τρεις ήττες όλη τη σεζόν! Μια από αυτές σημειώθηκε τον Φεβρουάριο. Ήταν η ήττα που έβαλε φρένο στο σερί των 30 νικών, αυτή από τον Ολυμπιακό.

Το τζάμπολ έγινε το βράδυ της Παρασκευής, στο Barclaycard Center της Μαδρίτης. Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο, πίεσε στην άμυνα, έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 36-35 ενώ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 51-47, χάρη σε ένα σερί 7-0 από τον Ντε Κολό και τα τέσσερα κλεψίματα του Τζάκσον στην τρίτη περίοδο (εν τέλει, έκανε ρεκόρ σε αγώνα Final Four με 7 κλεψίματα). Τότε ήταν που ξύπνησε ο Βασίλης Σπανούλης. Ο… φαλακρός Έλληνας σκοπευτής είχε 0/11 σουτ εντός πεδιάς όταν σκόραρε το πρώτο του τρίποντο στα 3’30” για τη λήξη. Ο Χάινς εξηγεί ότι ο πρώην συμπαίκτης του, του εκμυστηρεύτηκε την επόμενη μέρα στο ξενοδοχείο ότι «εκείνο το σουτ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη!». Ένα λεπτό αργότερα ο Σπανούλης το έκανε ξανά.

Στα 31″ για τη λήξη, ο Γουίμς πήρε τη βασική γραμμή και ισοφάρισε σε 66-66. Μετά το τάιμ άουτ ο Σπανούλης ξεκίνησε να ντριμπλάρει, έκανε το πίσω βήμα και σκόραρε μπροστά στον Ντε Κολό! «Σκέφτηκα σοβαρά, γ$#% Σπανούλη!» αναφέρει ο Άαρον Τζάκσον! Στα 13″ όλα τελείωσαν. Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει το παιχνίδι και ο Σπανούλης τελείωσε την τέταρτη περίοδο με 11 πόντους. «Ήταν σαν να ψάχναμε για οξυγόνο. Ξέρετε τι έγινε; Δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε. Δεν μας άφηνε να πάρουμε ανάσα» παραδέχεται ο Τζάκσον για τα τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού. Την Κυριακή η ΤΣΣΚΑ κέρδισε τη Φενέρμπαχτσε σε έναν αγώνα άνευ σημασίας για την τρίτη θέση και επέστρεψε στη βάση της χωρίς να δει τη Ρεάλ Μαδρίτης να κερδίζει τον τίτλο”.