Σφράγισε την πρωτιά στον όμιλο!!! Λιμόζ – Ολυμπιακός 67-76

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τις μαύρες εμφανίσεις και νίκησε για πρώτη φορά στο «Beaublanc» τη Λιμόζ (67-76) κατακτώντας την κορυφή του ομίλου του.

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ËÉÌÏÆ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / LIMOGES - OLYMPIAKOS

Την πρωτιά στον όμιλο του “σφράγισε” ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του την Λιμόζ μέσα στο “σπίτι” της με σκορ 67-76 . Με αυτό τον τρόπο οι Πειραιώτες ξόρκισαν την… κατάρα στο “Μπομπλάν”, καθώς μετρούσαν πέντε σερί ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη για τους ερυθρόλευκους στην Euroleague, με το ρεκόρ τους στο γκρουπ να “γράφει” 8-1 (νίκες-ήττες).

Ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, φόρτσαρε όσο έπρεπε, είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη. Οι Πειραιώτες στη τέταρτη περίοδο εκτόξευσαν την διαφορά και στο +20 (50-70), με το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, δίνοντας και πέντε λεπτά παρουσίας στο παρκέ στον Τζέιμς στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας το ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού. Εξαιρετική εμφάνιση για ακόμη μία φορά από τον Μάντζαρη, που πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση κυρίως στην πρώτη περίοδο (12π, 2/4τρ, 3ασ, 3ρ), έδωσε επιθετική ώθηση στον χρόνο που αγωνίστηκε ο σταθερός Πρίντεζης (13π, 4/6δ, 1/2τρ, 3ρ), είχε καλές στιγμές ο Παπαπέτρου (11π, 2/4τρ, 4ρ), συνείσφερε σε σκορ και σε δημιουργία ο Αθηναίου (8π, 2/5τρ, 5ασ), πήρε τα πάνω του κυρίως στο δεύτερο μέρος ο Χάκετ (9π, 3ρ, 4ασ, 2κλ).

Το ματς

Με μπροστάρη τον Μάντζαρη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ο Μάντζαρης πήρε τις τρεις πρώτες επιθέσεις των ερυθρολεύκων πάνω του, κάνοντας το σκορ 2-5 με τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Παπαπέτρου με ωραία προσπάθεια αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε. Ο Χάκετ αντικατέστησε τον “Παπ”, οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες, έπαιρναν τα ριμπάουντ και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει το 4-11 στο σκορ στο 5′.

Ο Μάντζαρης συνέχισε να παίρνει πάνω του επιθέσεις, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον στην πεντάδα του. Ο 25χρονος διεθνής γκαρντ ήταν μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι, διαμορφώνοντας το 10-17 στο σκορ στο 9′, μετρώντας 9 πόντους στη πρώτη περίοδο. Η Λιμόζ μείωσε σε 15-17 , με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 15-20.

Ο Πρίντεζης πήρε μπρος και το απίθανο τρίποντο του Σάφαρτζικ

Οι Πειραιώτες στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν με τους Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι, Αγραβάνη και Χάντερ, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν πιο σκληρά στην άμυνα και τον Αθηναίου να “πυροβολεί” από την περιφέρεια (17-23). O Πρίντεζης στη συνέχεια πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με σερί πόντους διαμόρφωσε το 22-30, ενώ ακολούθως ο Χάντερ έφερε τους ερυθρόλευκους στο +10 (22-32) στο 15′.

Ο Παπαπέτρου στη συνέχεια σκόραρε με έναν τρόπο σήμα κατατεθέν του. Κινήθηκε γρήγορα από την αδύναμη πλευρά, σηκώθηκε, και με σπάσιμο μέσης άφησε την μπάλα στο καλάθι, αλλά ακολούθως βγήκε λόγω ότι χρεώθηκε γρήγορα με το τρίτο του φάουλ. Ακολούθως οι Αθηναίου και Πρίντεζης “πυροβόλησαν” από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +13 (27-40) στο 18′, με τον εξαιρετικό Πρίντεζη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, φτάνοντας τους 11 πόντους στο ματς (31-42), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με σκορ 36-46. Χάι-λάιτ το απίθανο τρίποντο του Σάφαρτζικ στην εκπνοή του ημιχρόνου από το κέντρο του γηπέδου.

man

Στο +17 ο Ολυμπιακός, έχοντας πάρει… φωτιά από την περιφέρεια

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με τον Πρίντεζη να συνεχίζει να δημιουργεί από το low-post και τον Μιλουτίνοφ να τελειώνει τις φάσεις (37-48). Ο Βέστερμαν με τρίποντο μείωσε σε 44-50 στο 23′, αλλά με παρόμοιο τρόπο, ύστερα από υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας, ο Μάντζαρης ευστόχησε από την περιφέρεια, με το 44-53 να είναι το σκορ στο 25′.

Ο Παπαπέτρου που πήρε θέση στο παρκέ ευστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε, φέρνοντας την διαφορά στο +12 (44-56), με τους ερυθρόλευκους να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας, ψάχνοντας το ελεύθερο σουτ. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει… φωτιά από την περιφέρεια, καθώς από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο και ο Στρόμπερι (46-59), έβγαζε καλές άμυνες και έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Χάντερ να ανεβάζει την διαφορά στο +17 (48-65) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ντεμπούτο για Τζέιμς και τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός στη τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με τρίποντο του Παπαπέτρου που έφτασε τους 11 πόντους στο ματς, ενώ ακολούθως ο Τσαϊρέλης διατήρησε την διαφορά στο +20 (50-70). Στο 35′ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα των Πειραιωτών ο Σον Τζέιμς, καθώς το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί, οπότε δόθηκε η ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής στον παίκτη του.

Οι Γάλλοι αναλωνόντουσαν σε συνεχόμενα λάθη και το παιχνίδι είχε χάσει τον ρυθμό του, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με τους Μάντζαρη, Χάκετ, Στρόμπερι, Τσαϊρέλη και Τζέιμς. Οι Πειραιώτες για ακόμη μία φορά σκόραραν ύστερα από έξτρα πάσα, έχοντας εξαιρετικό passing-game, με τον Χάκετ με τρίποντο να διαμορφώνει το 55-73 στο 37′. Ο Ιταλός βρήκε και πάλι τον στόχο από τα 6.75 μέτρα, το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν την Λιμόζ με σκορ 67-76, σημειώνοντας την τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη τους στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 27-40, 48-65, 67-76

Ανά δεκάλεπτο: 15-20, 12-20, 21-15, 19-21

ΛΙΜΟΖ: Σαφάρτζικ 5 (1), Βοϊτσιεκόφσκι 2, Ντάνιελς 10, Γκάτενς 8 (2), Βέστερμαν 14 (2), Πέιν 2, Καμαρά 6, Μπουνγκού Κολό 2, Τραορέ 14, Ζερμπό 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζέιμς, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 11 (2), Στρόμπερι 9 (1), Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Μουράτος, Πρίντεζης 13 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (2), Χάκετ 9 (2), Αθηναίου 8 (2).