Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 69-60

Ένας βελτιωμένος Ολυμπιακός σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα- νίκησε με σκορ 69-60 τη Φενερμπαχτσέ και τερμάτισε στην τρίτη θέση του «Gloria Cup».

10351910_10153240533278289_1566533642909520450_n

Μαθαίνει ο Ολυμπιακός! Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους οι «ερυθρόλευκοι» στο «Gloria Cup», καθώς επικράτησαν με σκορ 69-60 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του τουρνουά. Ειδικά στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετικοί τόσο στην επίθεση, όσο και την άμυνα.

Πλέον η αποστολή των «ερυθρολεύκων» θα επιστρέψει στην Ελλάδα το Σάββατο (27/9) και την Πέμπτη (2/10) θα αναχωρήσει για το Ρέθυμνο όπου θα λάβει μέρος στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», αντιμετωπίζοντας ΑΓΟΡ, Ούνιξ Καζάν και Αλ Ραγιάντι.

Ο αγώνας:

Κακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να προηγηθεί 4-0. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν πολλές βιαστικές επιθέσεις, με το πρώτο τους καλάθι να έρχεται δύο λεπτά μετά την έναρξη με τον Πρίντεζη (4-2). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να φτάνει στο +7 (8-15), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά, η ομάδα του Πειραιά με ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ και μία βολή του Σπανούλη, διαμόρφωσε το 12-15.

Με περισσότερη… όρεξη μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ενέργεια που έβγαζε ο Πέτγουεϊ ώθησε τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν 20-15. Από εκείνο το σημείο κα έπειτα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πρόσφεραν και θέαμα, φτάνοντας ακόμα και στο +11 (38-27), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το μόνο που κατέφερε ήταν να σημειώσει ένα καλάθι με το σκορ ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού να είναι στο 38-29 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε στο δεύτερο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2, φτάνοντας στο +17 (48-31), στα πρώτα τρία λεπτά. Αργότερα, ο Σπανούλης έκανε το 52-33, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνει ένα μίνι σερί 4-0 και να μειώνει σε 52-37. Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «έσφιξαν» ξανά την άμυνά τους, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +17 (49-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε με αποτέλεσμα η Φενέρ να ρίχνει τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49). Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς να φορτσάρουν και να ανησυχήσουν ιδιαίτερα, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 69-60.