ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (ΝΕΡΙΤ PLUS – 21:45)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

olympiakos-tsska

Το ΟΣΦΠ-ΤΣΣΚΑ κρίνει πολλά για την πρώτη δυάδα! Μάχη ΓΙΓΑΝΤΩΝ  η αποψινή, σε ένα φλεγόμενο ΣΕΦ!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:

Την πρώτη του ήττα στο ΤΟΡ-16 υπέστη ο Ολυμπιακός στην Πόλη από την Εφές με 84-70 και είναι πια δεύτερος στην βαθμολογία του ομίλου F με ρεκόρ 4-1. Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και με το Μάντζαρη να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα να τον οδηγεί προηγήθηκε 37-40 στο ημίχρονο. Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό ευνόησε την Εφές που πήρε προβάδισμα 57-52 στο 30’ και πολύ σύντομα ο Ολυμπιακός που δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση έμεινε ακόμα πιο μακριά από την αντίπαλό του (70-55 στο 35’). Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος. Τον αγώνα νίκησε η ομάδα που τον ήθελε πιο πολύ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Χάντερ με 12 πόντους.

Το Σαββατοκύριακο ο Ολυμπιακός δεν είχε αγώνα για το ελληνικό πρωτάθλημα. Παραμένει πρώτος με ρεκόρ 13-1.

Μόνιμα απόντες οι Αγραβάνης και Παπαπέτρου για τον Ολυμπιακό.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ:

Η ΤΣΣΚΑ παραμένει αήττητη στο ΤΟΡ-16 και γενικά στην διοργάνωση με 15 συνεχόμενες νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική έκανε το 5-0 στον όμιλο F με τη νίκη της 103-95 επί της Νίζνι Νόβγκοροντ μετά από παράταση (88-88 κανονική διάρκεια). Τα βρήκε σκούρα η ΤΣΣΚΑ που δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στο ημίχρονο προηγήθηκε 42-40 και 69-62 στο 30’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό έκαναν 1/2 βολές ο καθένας και ο Ρότσεστι με 4/4 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η ΤΣΣΚΑ καθάρισε. Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Τεόντοσιτς με 25 πόντους.

Δεύτερη ήττα για την ΤΣΣΚΑ στην VTB League πάλι από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν με 76-78 στη Μόσχα. Παραμένει πάντως πρώτη της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-2.

Μόνιμα απών ο Βίκτορ Κριάπα. Ο Άαρον Τζάκσον δεν ταξίδεψε για την Αθήνα και θα λείψει από τον αποψινό αγώνα. Ο Σόνι Γουίμς είναι έτοιμος να αγωνιστεί αλλά δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι έτοιμος για έναν τόσο δυνατό αγώνα.

Εκτίμηση:

Οι μέχρι πρώτινως ισόβαθμες ομάδες του ομίλου F του ΤΟΡ-16 της Euroleague αναμετρώνται απόψε στο ΣΕΦ. Ολυμπιακός και ΤΣΣΚΑ έχουν στην ιστορία τους μεγάλες αναμετρήσεις με μεγαλύτερη όλων τον τελικό της Κωνσταντινούπολης που ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρόπαιο με εκείνο το καλάθι του Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός είναι εξαιρετικός φέτος στην Euroleague και η κακή παρένθεση του αγώνα με την Εφές δεν αλλάζει κάτι. Θέλει να είναι στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου ώστε να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ. Για να γίνει αυτό πρέπει να εκμεταλλευθεί την έδρα του.

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη είναι κατπαληκτική στην Euroleague με 15 νίκες σε 15 αγώνες. Μοναδικές ήττες στη σεζόν της ΤΣΣΚΑ είναι οι δύο ήττες από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στην VTB με πιο πρόσφατη την Κυριακή. Ολυμπιακός και ΤΣΣΚΑ έχουν ήδη περάσει από την Τουρκία, μία φορά ο Ολυμπιακός, δύο φορές η ΤΣΣΚΑ.

Αν καταφέρει σήμερα ο Ολυμπιακός να νικήσει τότε παίρνει μεγάλο προβάδισμα για πλεονέκτημα έδρα στα πλέι-οφ επί των τουρκικών ομάδων. Αν ηττηθεί τότε θα κινδυνεύσει με δεδομένο τη μεγάλη διαφορά που ηττήθηκε από την Εφές. Όπως και να το κάνουμε η ΤΣΣΚΑ είναι καλύτερη ομάδα αλλά είναι και πιο άνετη βαθμολογικά. Δεν βγαίνει άκρη με το ζεύγος.

Προτιμότερο να περιμένουμε στο live για τυχόν ευκαιρίες.