Ολυμπιακός – Νίζνι 77-70

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την… υποχρέωση με την αδιάφορη Νίζνι (77-70) και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα playoffs μετά τον αποψινό (22.00) αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

11149257_1604293873139616_4985168422256699745_n

Ο Ολυμπιακός κατέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Νίζνι και επέτρεψε στους αδιάφορους, βαθμολογικά, Ρώσους να ελπίζουν σε κάτι καλό στο ΣΕΦ. Παρ’ όλα αυτά, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 77-70, έκλεισαν τις υποχρεώσεις του ως τρίτοι στον ΣΤ’ όμιλο του TOP-16 με ρεκόρ 10-4 και πλέον περιμένουν το τι θα κάνει η Ρεάλ απόψε (22.00) στη Μαδρίτη, κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Αν η “Βασίλισσα” νικήσει τους Λιθουανούς, τερματίζει πρώτη στον Ε’ όμιλο και θα στείλει στους Πειραιώτες τη δεύτερη Μπαρτσελόνα. Αν οι Μαδριλένοι χάσουν από τη Ζαλγκίρις, τότε θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στα playoffs, με πλεονέκτημα έδρας. Όλα τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση που η Μπαρτσελόνα επικρατήσει της Γαλατάσαραϊ απόψε (20.00), στο Abdi Ipekci.

Στα του αγώνα με τη Νίζνι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +11 (32-21) στο 14′ όμως χαλάρωσε στο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψε στους Ρώσους να πάρουν κεφάλι στο σκορ (54-55, 29′). Εν τέλει η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο TOP-16 ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ πάτησε ξανά παρκέ έπειτα από σχεδόν 40 μέρες, φορώντας ειδικό προστατευτικό στον ώμο.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο ΣΕΦ κόντρα στη Νίζνι Νόβγκοροντ με τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον. Οι “ερυθρόλευκοι” στόχευαν να σκοράρουν από το λόου ποστ με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη ωστόσο οι Ρώσοι απάντησαν γρήγορα και ισοφάρισαν σε 6-6. Ο Παρακχούσκι  κέρδισε τον Ντάνστον μέσα στη ρακέτα, ο Σφαιρόπουλος ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν περισσότερο σκληρά στην άμυνα όμως ο Τόμπκινς διαμόρφωσε το 12-13, στο 5′.

Οι Πειραιώτες σκόραραν κυρίως με δίποντα, έχοντας 7/7, με τον Λοτζέσκι να σκοράρει για το 15-15. Στο παρκέ πέρασαν οι Αγραβάνης και Λαφαγιέτ, ο οποίος ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-15. Παράλληλα ο Πέτγουεϊ πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά έπειτα από σχεδόν 40 ημέρες αποχής λόγω τραυματισμού στον αγώνα με τη Μάλαγα, φορώντας ειδικό προστατευτικό στον ώμο. Εν συνεχεία ο Ντάρντεν έδωσε λύσεις στην επίθεση (23-17) κι ενώ η Νίζνι προσπαθούσε να κρατήσει επαφή με σκορ, κυρίως με τον Τόμπκινς.

Ο Αγραβάνης “ανέβηκε” στο “5”, αξιοποιώντας τις ασίστ του Σλούκα και σκοράροντας τέσσερις σερί πόντους ενώ ο Λαφαγιέτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (32-21, 14′), για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη όμως ο Ντάνστον έδωσε λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού, για το 36-28. Εν τέλει οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-30, κυριαρχώντας στο κομμάτι των ριμπάουντ (20-11) κι έχοντας σκόρερ του 10 από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος, πλην του Πέτγουεϊ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στη Νίζνι να μειώσει σε 45-41 ωστόσο ο Πέτγουεϊ έστειλε τη διαφορά στο +9 (49-41) με τρίποντο. Παρ’ όλα αυτά οι Ρώσοι δεν παράτησαν το ματς. Αντίθετα, βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Κούκσικς, Τόμπκινς (50-47, 26’45”), εν συνεχεία μείωσαν σε 54-53 με 2/2 βολές του Μέκελ ενώ προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό του ματς, όταν ο Κούκσικς έκανε το 54-55 στα 1’39” για τη λήξη της τρίτης περιόδου!

Ο Πρίντεζης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με τρίποντο (60-58) ενώ ο Μάντζαρης σκόραρε κι αυτός πίσω από τα 6μ.75, κάνοντας το 69-62, στο 37’45”. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες στα τελευταία λεπτά, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και επικράτησαν με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 40-30, 56-56, 77-70