Highlights: Λαμποράλ Κούτσα – Ερυθρός Αστέρας 63-73

Την πρώτη του νίκη στην Euroleague πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας που όντας ψύχραιμος στο τέλος κέρδισε με 73-63 την Λαμποράλ Κούτσα.

Screenshot_19

Στην Πρώτη Γραμμή_Για Τον Ερυθρό Αστέρα!!!            Red Agent7 Και Στο Facebook…

Από πλευράς ποιότητας μπορεί να μην διεκδικούσε δάφνες, όμως το πάθος για τη νίκη που φανέρωσαν και οι δύο ομάδες μπορούσε να αποζημιώσει κάθε θεατή. Τελικά μετά από ένα δραματικό παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία ιστορική νίκη, καθώς κέρδισε με 73-63 την Λαμποράλ Κούτσα κι έτσι πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στην Euroleague. Ο αγώνας είχε και Ελληνική εκπροσώπηση, καθώς εκ των διαιτητών του παιχνιδιού ήταν ο Σπύρος Γκόντας.

Δυναμικά και με στόχο να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος έπειτα από 6 λεπτά αγώνα βρέθηκε να έχει πάρει τα ηνία στο σκορ (8-17 στο 6′). Αντίθετα οι Ισπανοί αντιμετώπιζαν προβλήματα στην άμυνα τους, ενώ επιθετικά ήταν αρκετά μπερδεμένοι, καθώς ο Τιμπόρ Πλάις που αποτελεί σημείο αναφοράς είχε “κλειδωθεί” από τον γίγαντα Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων δεν άργησε να μεταφραστεί σε διαφορά ασφαλείας, καθώς έπειτα από 8 λεπτά αγώνα για πρώτη φορά πήραν αέρα 11 πόντων (10-21 στο 8′). Στο πρόβλημα του Πλάις για τους Ισπανούς ήρθε να προστεθεί η αφλογιστία των Σαν Εμετέριο και Νοτσιόνι κάτι που οδήγησε τους φιλοξενούμενους να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10 πόντους (15-25 στο 10′).

Όσο το μπλοκάρισμα της Κούτσα συνεχιζόταν απέναντι στην άμυνα των Σέρβων τόσο οι παίκτες του Ράντονιτς μπορούσαν να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας (23-31 στο 16′). Με τα δύσκολα να είναι προ των πυλών ανέλαβε δράση ο Νοτσιόνι που μέχρι τότε δεν είχε πάρει τις πρωτοβουλίες που περίμενε από αυτόν ο Σέρτζιιο Σκαριόλο, ενώ και ο Τόμας Κελάτι έδωσε μία άλλη πνοή στην ισπανική επίθεση. Όλα αυτά οδήγησαν τους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί  9-0 και να κάνουν το come back κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 32-31.

Η Λαμποράλ είχε βρει πλέον τα πατήματα της κι έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (36-35 στο 23′). Το θετικό για την ομάδα του Σκαριόλο ήταν ότι πλέον είχε γίνει πιο πολυπρόσωπη επιθετικά βρίσκοντας σκορ από όλους τους παίκτες που ήταν στο παρκέ. Στην αντίπερα όχθη ο Ερυθρός Αστέρας με βασικά όπλα την μαχητικότητα και τον Σιλμπ κατάφερνε να μένει μέσα στο παιχνίδι (42-42 στο 25′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για την συνέχεια (51-54 στο 30′).

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν περιθώρια για να χτιστεί κάποια διαφορά (57-59 στο 33′). Το πάθος και η διεκδίκηση κάθε μπάλας έδιναν μία “άγρια” ομορφιά στο παιχνίδι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το άγχος και η πίεση φάνηκε να καταβάλουν τους παίκτες του Σκαριόλο που με λάθος επιθετικές επιλογές είδαν τους φιλοξενούμενους να απομακρύνονται με 60-65 (στο 38′). Στο τελευταίο λεπτό ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε διατηρώντας τη διαφορά των 5 πόντων (62-67) κάτι που ανάγκασε την Κούτσα να στέλνει το παιχνίδι στη γραμμή των βολών. Οι Σέρβοι παρότι βρίσκονταν μπροστά σε μία ιστορική νίκη δεν έδειξαν να επηρεάζονται και με μεγάλη ψυχραιμία έφτασαν στην επικράτηση με 73-63.