Εντάξει είμαστε? Εντάξει!!! ΠΑΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 77-79

Μη μου μιλάς για… ΕΞΟΧΙΚΑ & για… ΠΕΛΑΑΑΑΤΕΣ ΜΟΥ!!!!

panathinaikos_olympiacos_77_79

Ο Ολυμπιακός νίκησε 79-77 τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ σε ματς για την 8η αγωνιστική και έφτασε στο 5-3. Καλάθι νίκης από τον Γιώργο Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι. Ο Σπανούλης δημιουργούσε, ο Μπιρτς τελείωνε τη μια φάση μετά την άλλη και στο ξεκίνημα οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα έξι πόντων. Στη συνέχεια, όμως, ο ρυθμός άνοιξε, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες πίσω από τα 6.75 και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι. Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε λεπτό με τους πρωταθλητές Ελλάδος να είναι μπροστά 39-47 στο 20’. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, ο Παναθηναϊκός Superfoods με συνεχόμενα τρίποντα ανέτρεψε την κατάσταση για το 63-61.

Στην τελευταία περίοδο ο εκπληκτικός στο αποψινό ματς Χάκετ, έφερε και πάλι τα πάνω-κάτω και με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε για το 63-67, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι έκαναν το 67-67. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 76-76, σε εκείνο το σημείο και με τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία επίθεση, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή για φάουλ στον Καλάθη, εκείνος με 1/2 έκανε το 77-76 με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση.

Ο Σπανούλης τράβηξε όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού Superfoods επάνω του, έδωσε απίστευτη ασίστ στον Πρίντεζη και εκείνος με καλάθι και φάουλ έκανε το τελικό 77-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Νίκολς, Ρίβερς 14 (4), Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (2), Παππάς 9, Φελντέιν 3 (1), Μπουρούσης 8 (1), Καλάθης Ν. 16 (1)

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (4), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 11 (2), Λοτζέσκι 6 (2)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Καλησπέρα σε όλους! Με αυτή τη νίκη, καλύψαμε την ήττα μας από τη Γαλατά. Θέλαμε τη νίκη γιατί με τον Παναθηναϊκό Superfoods πάντα θελουμε τη νίκη είτε στο ελληνικό πρωτάθλημα είτε στην Ευρωλίγκα. Στο τρίτο δεκάλεπτο χάσαμε τη συγκέντρωση μας στην άμυνα και αυτό μας επηρέασε και στην επίθεση. Αντιδράσαμε στις αρχές της τέταρτης περιόδου και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι και ήταν πάρα πολύ σημαντικό πως στο κρίσιμο σημείο, στην τέταρτη περίοδο, δεχτήκαμε μόνο 14 πόντους. Αυτό ήταν το κλειδί της αναμέτρησης. Και παρά το ότι ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε το προβάδισμα τριών πόντων, γυρίσαμε το ματς. Αξίζαμε τη νίκη, γιατί στο μεγαλύτερο μέρος ελέγχαμε το ματς. Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα, αντέδρασε, αλλά εμείς δείξαμε χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Έχουμε σπουδαίο ρόστερ και αυτό λέω από την αρχή. Εμπιστεύομαι όλους τους παίκτες και περιμένω από αυτούς το μάξιμουμ πάντα».

Σε ερώτηση για το φάουλ του Παπανικολάου στον Καλάθη ο Έλληνας κόουτς είπε πως “ήταν εντολή, ο Καλάθης έχει 57% στις βολές, και είπα να γίνει φάουλ γιατί δεν είχαμε τάιμ άουτ και εάν δεχόμασταν καλάθι δεν θα είχαμε περιθώριο να αντιδράσουμε”.

Για τη χρησιμοποίηση του Πάτρικ Γιανγκ, ο 49χρονος κόουτς είπε πως “ο Γιανγκ όλο και ανεβαίνει, συμπληρώνουμε έναν χρόνο από τον τραυματισμό του, συνεχίζει και ανεβαίνει και θα ανεβαίνει συνέχεια”.

Σε ερώτηση για το 5-0 επί του Παναθηναϊκού Superfoods από τους περσινούς τελικούς μέχρι και σήμερα ο κόουτς των πρωταθλητών Ελλάδος απάντησε πως “δεν τα μετράω αυτά, αυτά είναι για εσάς τους δημοσιογράφους”.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ: “Hμασταν πολύ συγκεντρωμένοι. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να αντιδρούν. Δώσαμε μάχες, παίξαμε καλή άμυνα και πήραμε μία μεγάλη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Κάθε ματς με τον Παναθηναϊκό είναι μεγάλο, αλλά το αντιμετωπίζουμε όπως όλα τα υπόλοιπα”.

ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ: “Πλέον, τα τελευταία χρόνια, έχουμε πολλές νίκες εδώ. Σίγουρα περίμενα να βάλει ακόμη ένα ο Βασίλης, πάσαρε τη μπάλα στον Γιώργο και το έβαλε εκείνος. Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη και είμαι χαρούμενος με αυτό. Πολλά καλά παιχνίδια, περισσότερα δύσκολα ματς, κάθε παιχνίδι μετράει, δεν είναι όμιλοι, κάθε δεύτερη μέρα έχουμε ματς, οπότε δεν έχουμε πολλές μέρες να προετοιμαστούμε. Κυρίως πρέπει να είμαστε πνευματικά έτοιμοι και έτσι εμφανιστήκαμε” είπε ο Αμερικανός φόργουορντ του Θρύλου.