Εφιάλτης στο δρόμο για το Μιλάνο : ΤΣΣΚΑ – ΠΑΟ 74-44

Πληρώνοντας για πολλοστή φορά φέτος την κάκιστη επίθεσή του, ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε άνευ όρων στην ΤΣΣΚΑ με 74-44 στη Μόσχα μένοντας εκτός Final Four. Αρνητικά ρεκόρ για το «τριφύλλι».

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÔÓÓÊÁ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / CSKA - PANATHINAIKOS

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του και την προσπάθεια που έκανε στην Αθήνα γνωρίζοντας βαριά ήττα με 74-44 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και μένοντας για δεύτερη σερί σεζόν εκτός Final Four στο πέμπτο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» με άλυτο πρόβλημα στην επίθεση έμειναν από το πρώτο δεκάλεπτο αρκετά πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσαν ποτέ πραγματικά να διεκδικήσουν τη νίκη-πρόκριση.

Με 15/46 δίποντα και 3/12 τρίποντα, τον Διαμαντίδη άποντο και χωρίς διακριθέντες, η ομάδα του Αλβέρτη δεν είχε τύχη. Οι 44 πόντοι που πέτυχε συνιστούν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του στην Ευρώπη, ενώ το -30 είναι η μεγαλύτερη σε έκταση ήττα του στα χρονικά της Ευρωλίγκας ξεπερνώντας και το -26 του αγώνα της περασμένης εβδομάδας.

Καλός μόνο στην άμυνα

Δίχως εκπλήξεις και με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Φώτση και Λάσμε άρχισε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός, ενώ οι Τζάκσον, Γουίμς, Βοροντσέβιτς, Χριάπα και Κάουν ήταν οι πρώτοι πέντε του Μεσίνα. Πολύ κλειστό, με χαμηλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα ήταν από την αρχή το παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ-ωστόσο-να βρίσκει λύσεις την ώρα που οι «πράσινοι» σκόραραν με κόπο και… αίμα. Αποτέλεσμα ήταν το 11-4 στα έξι πρώτα λεπτά με τον Κάουν να έχει 8 γρήγορους πόντους. Το δεύτερο φάουλ του Λάσμε ήταν ένα ακόμη κακό νέο, ωστόσο με βολές του Ματσιούλις και τρίποντο του Φώτση η διαφορά μειώθηκε στους δύο (11-9). Παρά την ανετοιμότητα του Τεόντοσιτς, ένα δικό του καλάθι μαζί με τους πόντους από Κρστιτς και Μίτσοβ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο 18-10.

Αντέδρασε… προσωρινά

Ο τρελο-Μίλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +11 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με 8-0 και τον Μαυροκεφαλίδη να προσφέρει έξι πολύτιμους πόντους από τον πάγκο (21-18) χάνοντας ευκαιρίες να πλησιάσει περισσότερο. Ο Διαμαντίδης είχε 0/5 σουτ μέχρι να αποσυρθεί μετά από 16 και πλέον λεπτά συνεχούς παρουσίας στο παρκέ, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην αφλογιστία και η ΤΣΣΚΑ επανήλθε σε διψήφια απόσταση και με τον Κάουν να φτάνει τους 12 πόντους, το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στη μέγιστη απόσταση, 35-21. Οι 21 πόντοι σε ένα ημίχρονο, μάλιστα, συνιστούν αρνητικό ρεκόρ στην ευρωπαϊκή ιστορία του Παναθηναϊκού.

Τέλειωσε νωρίς…

Δύο alley-hoop Διαμαντίδη-Λάσμε ψαλίδισαν τη διαφορά στους δέκα (37-27), αλλά η απόπειρα αντεπίθεσης ήταν και πάλι βραχύβια. Οι «πράσινοι» έμειναν τριάμισι λεπτά χωρίς σκορ και η ΤΣΣΚΑ με δύο τρίποντα του Μίτσοβ έφτασαν και στο +21 (48-27), αν και το βαρύ πυροβολικό Γουίμς παρέμενε στο μηδέν. Αυτή ήταν και η διαφορά με την οποία πήγε στην πλάτη η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη στην τελευταία περίοδο.

Εφιάλτης

Ο Παναθηναϊκός επιζητούσε πια ένα θαύμα, που ασφαλώς δεν ήρθε ποτέ. Η ΤΣΣΚΑ δεν έδειξε διάθεση να πατήσει φρένο φτάνοντας μέσα σε ένα τρίλεπτο στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +27, 63-36. Ο Γκιστ πάλευε να κρατήσει την αξιοπρέπεια της απογοητευμένης ομάδας του, αλλά φυσικά δεν αρκούσε. Οι «πράσινοι» γνώρισαν τη συντριβή με 74-44 και το ευρωπαϊκό τους ταξίδι είχε το χειρότερο δυνατό επίλογο.

Δεκάλεπτα: 18-10, 35-21, 54-33, 74-44.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Κρστιτς): Τεόντοσιτς 7, Μίτσοβ 8, Φριτζόν 9, Τζάκσον 9, Κρστιτς 5, Γουίμς 5, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 3, Κάουν 18, Χριάπα 10, Χάινς.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Κάρι, Μπατίστ, Φώτσης 3, Ούκιτς 2, Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης, Γκιστ 11, Ματσιούλις 2, Ράιτ 3, Γιάνκοβιτς.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Ρίζικ (Ουκρανία), Λοτερμόζερ (Γερμανία).