Bet tips ΛΑΜΠΟΡΑΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ από τους Betarades

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21:30 novasports2)

8087590805_2fc965bdaa_b

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ:

Με μία νίκη μετά από τρεις αγώνες συνεχίζει η Λαμποράλ στον όμιλο. Την προηγούμενη αγωνιστική αντιμετώπισε την ανεβασμένη Αρμάνι και ηττήθηκε στο Μιλάνο 76-83.

Η ομάδα του Σκαριόλο δεν εμφανίστηκε καθόλου ανταγωνιστική και βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλο το 40λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 10 πόντους. Στο τελευταίο δίλεπτο πήγε να κάνει την ανατροπή η Λαμποράλ αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους 4.

Κορυφαίος της Λαμποράλ ήταν ο Νοσιόνι με 18 πόντους. Στην ACB νίκησε τη Σαραγόσα 93-84, πάτησε στην έβδομη θέση με ρεκόρ 9-8 και μόνο με θαύμα θα χάσει τη συμμετοχή της στο Final-8 του κυπέλλου στη μοναδική αγωνιστική που απομένει για να τελειώσει ο πρώτος γύρος.

Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο είναι αμφίβολος για το αποψινό παιχνίδι. Ο Άνταμ Χάνγκα θα λείψει σίγουρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:

Στον Ολυμπιακό υπάρχει πρόβλημα επίσημα πια. Μετά το μεγάλο σερί που έκανε μέχρι και την πρώτη αγωνιστική του TOP-16 ήρθαν οι δύο ήττες από Αρμάνι και Μπαρτσελόνα για να προβληματίσουν. Στο ΣΕΦ ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα 72-81 και έτσι έφτασε το ρεκόρ του στο 1-2.

Στο πρώτο μόνο δεκάλεπτο ήταν καλός ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε 23-18. Στη συνέχεια βελτιώθηκε η Μπαρτσελόνα ρίχνοντας το ρυθμό. Το ημίχρονο έκλεισε 34-32 για τους ερυθρόλευκους και στο δεύτερο άρχισαν τα προβλήματα για τον Ολυμπιακό με σημαντικότερο όλων τον Ναβάρο.

Ο Ναβάρο σκόραρε 19 πόντους στο δεύτερο μέρος τη στιγμή που ο Σπανούλης ήταν πολύ άστοχος. Στα τελευταία λεπτά η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους. 17 πόντους είχε και ο Σπανούλης αλλά ήταν άστοχος με 1/7 τρίποντα.

Μετά το στραπάτσο στην Ευρωλίγκα ήρθε και η δεύτερη ήττα του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό σε ένα μήνα. Ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ 48-58 και έχασε οριστικά τις λιγοστές ελπίδες που είχε για πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1.

Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ μπήκε κανονικά στις προπονήσεις και ίσως αγωνιστεί απόψε. Ο Έισι Λο έχει ακόμα πρόβλημα στο γόνατο και αναμένει να μπει στο χειρουργείο. Ο Τζαμάριο Μουν δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου του ΤΟΡ-16.

Εκτίμηση:

Κλασσικό ντέρμπι της Ευρωλίγκας. Κάθε χρόνο συναντώνται οι δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να έχει καλή παράδοση από το 2010 και μετά με 6-2 νίκες. Είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι είναι επιτακτική η νίκη για οποιονδήποτε από τους δύο αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλουν ανάταση ηθικού, ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός πρέπει να ξεπεράσει τις τελευταίες κακές ήττες που έκανε και πρέπει να γίνει με πειστική εμφάνιση. Η Λαμποράλ είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο και δεν αλλάζει στυλ παιχνιδιού.

Αν θέλει ο Ολυμπιακός σήμερα να πάρει τον αγώνα θα πρέπει να τρέξει την αντίπαλό του η οποία δεν ασχολείται πολύ με την άμυνα. Έτσι αν βρεθεί σε καλή μέρα θα νικήσει και εύκολα και θα ανέβει η ψυχολογία τους.

Στα 8 παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες από το 2010 και μετά όλα τα σκορ ήταν πάνω από το σημερινό όριο των 154 πόντων. Και σήμερα θα το ξεπεράσουν οπότε η επιλογή μας είναι Over 154.