Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 73-57

H Mπαρτσελόνα έκανε το 1-0 στην σειρά απέναντι στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ που παρουσιάστηκε ανέτοιμος για το επίπεδο της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

11146209_1606103109625359_388855888523700441_n

Οι ερυθρόλευκοι νικήθηκαν κατά κράτος στην ρακέτα, έδωσαν πολλές δευτερες επιθέσεις στους γηπεδούχους και ατύχησαν να μην έχουν σε καλή, επιθετικά βραδιά, κανένα από τους πρωταγωνιστές τους, με τον Αγραβάνη να αναδεικνύεται σε πρώτο σκορερ με 9 πόντους! Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ οφείλει να ανασυνταχθεί γρήγορα για να παρουσιαστεί πιο ανταγωνιστικός στον αγώνα της Παρασκευής.

Το ματς
Με τον Βασίλη Σπανούλη στην αρχική πεντάδα, ύστερα από περίπου ένα μήνα, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν προσαρμοσμένη σε εκείνον, γι’ αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τη ζημιά με τους Ντάνστον και Πρίντεζη (3-6). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Πειραιώτες, καθώς από τη μία η άστοχη επιμονή έξω από τα 6,75μ. και από την άλλη τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν τη δυνατότητα στους Καταλανούς να τρέξουν ένα 11-0 (14-3), μέσα σε έξι λεπτά. Έτσι, κύλησε μέχρι το τέλος της περιόδου το ματς και με το απίστευτο τρίποντο του Χουέρτας διαμορφώθηκε το 20-8.

Η αργή και κακή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό η Μπαρτσελόνα και να φτάσει ακόμα στο +15 (25-10). Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα (25-15), όμως με την είσοδο του Πλάις και την υπεροχή στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι τα μισά (29-19). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθούσαν να δείχνουν διστακτικότητα και φόβο στην επίθεση και έτσι το μόνο που κατάφεραν με την σκληρή τους άμυνα, ήταν να «ροκανίσουν» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (35-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα ίδια, τα ίδια, τα… ίδια και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για τον Ολυμπιακό! Τα πολλά λάθη στην επίθεση, σε συνδυασμό με δύο τρίποντα από την Μπαρτσελόνα, εκτόξευσαν τη διαφορά ξανά στο +15 (41-26). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν εκ νέου (41-31), όμως όταν καταφέρνει να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ ακόμα και ο… Ναβάρο, τότε σημαίνει πως οι Καταλανοί ξέφυγαν πάλι στο σκορ (48-32). Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους και γι’ αυτό δεν άφησαν να ξεφύγει άλλο η κατάσταση, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 50-38.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε… μπρος η επίθεση του Ολυμπιακού. Αυτό αφενός έδινε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να διατηρεί χωρίς κόπο την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό και με τον Νάχμπαρ να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο –και ειδικά από την περιφέρεια- εκείνη έφτασε ακόμα και στο +19 (61-42), στα μισά της περιόδου. Όπως είναι φυσικό, το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι σκέφτονταν ήδη το δεύτερο παιχνίδι της σειράς. Το ματς στα τελευταία λεπτά είχε πάρει ένα πιο ελεύθερο τέμπο, με το τελικό σκορ να ήταν το 73-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-26, 50-38, 73-57

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2), Πλάις 6, Τόμας 5, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 7, Ντάνστον 5, Σπανούλης 1, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης 4 (1), Λαφαγέτ 5 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).