Απίστευτη ανατροπή και 21-0

1488888_482545005198917_1357543439_n

Ο κακός Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα του με τη Σιένα, αλλά στο τέλος έκανε και πάλι την ανατροπή, για να κερδίσει με 78-73.

Αρνούνται να χάσουν φέτος οι Πειραιώτες, που ακόμα και στην κακή ημέρα τους ξέρουν πώς να φθάνουν στα θετικά αποτελέσματα. Αν και αδιάφοροι βαθμολογικά, στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, δεν τα παράτησαν όταν είδαν τους Ιταλούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο κι έκαναν άλλη μία μεγάλη ανατροπή, φθάνοντας το φετινό αήττητο σερί τους στους επίσημους αγώνες τους στο 21-0. Ο Στράτος Περπέρογλου με διαδοχικούς πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο και ο Ματ Λοτζέσκι με ψυχραιμία στο φινάλε «σφράγισαν» το ροζ φύλλο για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα που δεν βρέθηκε σήμερα (12/12) σε καλή ημέρα.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε δύο λεπτά να σκοράρει και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (0-6 στο 2’, 9-13 στο 8’). Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (15-17), χωρίς ωστόσο να έχει πείσει πως μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (25-36), ενώ είχαν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο (33-43 στο 24’, 8-52 στο 28’), στο οποίο διατήρησαν χωρίς προβλήματα την υπέρ τους διαφορά (46-57). Η απόλυτη ανατροπή ήρθε στην τέταρτη περίοδο, με τους Πειραιώτες να «ροκανίζουν» τη διαφορά και να περνούν μπροστά με τρίποντο του αρχηγού τους, 74-73. ΟιΙταλοί τα έχασαν, ο Μπράιαν Ντάνστον τους έκλειψε την μπάλα και σε εκτός ισορροπίας σουτ ο Λοτζέσκι, επί της ουσίας, «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

Δεν αγωνίστηκαν και πάλι οι τιμωρημένοι Γιώργος Πρίντεζης και Μίρσα Μπέγκιτς, ενώ η εξέλιξη του αγώνα δεν επέτρεψε στον 48άχρονο τεχνικό να χρησιμοποιήσει το Σέντρικ Σίμονς, όπως είχε προαναγγείλει. Εξάλλου, Ντάνστον έδειξε να πονάει στο φινάλε και η κατάστασή του θα πρέπει, τώρα, να εκτιμηθεί από το ιατρικό επιτελείο των Πειραιωτών. Από τη Σιένα οΝτάνιελ Χάκετ δεν πήρε ούτε λεπτό συμμετοχής από τον προπονητή του. Πριν από το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νέλσον Μαντέλα.

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16 (2), Περπέρογλου 18 (4), Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.
Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κόρνοου 4, Ροτσέστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10 (1), Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28 (3).

Πηγή: onsports.gr