«Οδοστρωτήρας» Σπανούλης!

killbill1

Ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα.

Στο τέταρτο όμως, η άμυνα του έγινε ατσαλένια, κυρίως με τους Πέτγουεϊ και Ντάνστον, ο Σπανούλης φόρεσε το… δολοφονικό του πρόσωπο και με τρία σερί τρίποντα “σκότωσε” το όνειρο της Μάλαγα για νίκη εις βάρος του πρωταθλητή Ευρώπης.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο Ματ Λοτζέσκι που σημείωσε 22 πόντους.

Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν την 15η σερί νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις, την 5η στην Euroleague και έρχεται πιο κοντά με την κορυφή στον όμιλό του.

Το ματς

Ο Πρίντεζης άνοιξε το σκορ αλλά οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Βάσκεθ και τον Σουάρεθ.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-4, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξε ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 8-13.

Μέντλεϊ και Βάσκεθ μείωσαν στον πόντο, ενώ στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 17-17, για να έρθει το τρίποντο του Σλούκα (πρώτο στο ματς) και να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ωστόσο, τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Κάλογουεϊ κι οι βολές του Μέντλεϊ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με την ομάδα του Πλάθα να έχει το πάνω χέρι (23-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λο και Λοτζέσκι άλλαξαν τα πράγματα για τον Ολυμπιακό, ενώ οι έξι σερί πόντοι του Βέλγου κρατούσαν τους “ερυθρόλευκους” μπροστά στο σκορ με 27-30.

Από κει και πέρα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυνηγούσαν τους γηπεδούχους που ξέφυγαν μετά το 39-36 χάρη στον Σουάρεθ και την τεχνική ποινή που επιβλήθηκε στον ελληνικό πάγκο.

Οι Ισπανοίθ έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους (46-36), αλλά οι Σπανούλης και Περπέρογλου μάζεψαν το σκορ στο 46-41 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

H Mάλαγα και στην τρίτη περίοδο μπήκε «ζεστή» στο παρκέ και έφτασε γρήγορα στο 54-43. Αλλά οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Σπανούλης μείωσαν στους τέσσερις πόντους.

Μάλιστα, αργότερα, ο Πέτγουεϊ με τρίποντο – ανάσα μείωσε στον πόντο 60-59, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι υπέρ των Ισπανών (65-62), ενώ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη η διαφορά αλλά ο Κουζμίνσκας πέτυχε 1/3 βολές.

Στην 4η περίοδο, τα… ψέματα για τον Ολυμπιακό είχαν τελειώσει. Εκεί έβαλε… τσιμέντα στην άμυνα του με «χτίστες» τους Πέτγουεϊ και Ντάνστον και στην επίθεση έγινε… μπουλντόζα με τον Σπανούλη οδηγό της.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης, με τρία σερί τρίποντα έκανε 67-71, ενώ ο Ντάνστον έκανε το σερί του Ολυμπιακού 13-0 για το 67-75. Ο Γκρέιντζερ πέτυχε το πρώτο καλάθι της Μάλαγα ύστερα από πέντε λεπτά για το 69-78, με τους Ντάνστον και Μάντζαρη να πετυχαίνουν τους τελευταίους πόντους στο ματς και ο Ντράγκιτς διαμόρφωσε το τελικό 74-82.

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82.

Ουνικάχα (Πλάθα): Σαμπόνις 4, Βιδάλ, Κάλογουεϊ 10, Σουάρεθ 10, Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 6, Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 11, Κέινερ-Μέντλεϊ 11.