ΝΑΙ…ΡΕ ΘΡΥΛΕ!

Ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Σιένα στην Ιταλία με 68-67 και παρέμεινε στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης στον ΣΤ’ Όμιλο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να ξεφεύγουν ακόμα και με δέκα πόντους (36-26) στην δεύτερο περίοδο.

975421

Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως επέστρεψαν γρήγορα στο παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρεις κοντούς στο παρκέ (Σλούκα, Σπανούλη, Λο ή Σλούκα Σπανούλη, Περπέρογλου και στο “4” τον Παπανικολάου) να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους Πειραιώτες ήταν ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος έπαιξε και για τον Γιώργο Πρίντεζη, σημειώνοντας 10 πόντους, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 11 πόντους, ενώ πέτυχε καθοριστικά τρίποντα, όσους και ο Κώστας Σλούκας. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε τέσσερα φάουλ από το 32ο λεπτό, αλλά σημαντικό καλάθι-φάουλ για το 68-61. Από τη Σιένα, οι Κανγκούρ, Τζάνινγκ είχαν από 14 και ο Μος πρόσθεσε 11.

Η Σιένα παρέμεινε στην δεύτερη θέση, καθώς έχει 7-3 ρεκόρ, όσο και ο Ολυμπιακός, όμως είχε πάρει τη νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με δύο πόντους (74-72). Παρόλα αυτά, το έργο των Ιταλών για την παραμονή τους εκεί δεν είναι εύκολο, αφού αντιμετωπίζουν στην έδρα τους την Μπαρτσελόνα και παίζουν έξω με την Κάχα Λαμποράλ, ενώ την τριάδα αγώνων μέχρι το τέλος του “Top-16” συμπληρώνει το παιχνίδι με την Μπεσίκτας, η οποία δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη στην β’ φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, έχει εντός έδρας τις Μακάμπι Τελ Αβίβ, Χίμκι και εκτός έδρας την αποκλεισμένη Φενέρμπαχτσε.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 2-8 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από καλάθι του Έισι Λο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, με τον Σερμαντίνι να δίνει προβάδισμα οκτώ πόντων στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (4-12), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, όμως οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πλησιάσουν τον Ολυμπιακό. Ο Μος έκανε το 9-12 και τον Κανγκούν να φέρνει την ομάδα του Λούκα Μπάνκι σε απόσταση αναπνοής (11-12). Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πέτυχε το 13-17, έπειτα από δύο εύστοχες βολές. Σε εκείνο το σημείο, ο Όρτνερ με κάρφωμα μείωσε σε 15-17, ενώ ο Μάθιου Τζάνινγκς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 18-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 20-21 για τον Ολυμπιακό με δύο εύστοχες βολές στο 21ο λεπτό του αγώνα. Ο Κανγκούρ με τρίποντο πέτυχε το 23-21 και ο Σανικίτζε με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τη Σιένα (25-21). Ο Χάινς με κάρφωμα έκανε το 25-23 και ο Χάκετ με τρίποντο σημείωσε το 28-23 στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Χάινς και πάλι έκανε το 28-25, αλλά οι Ιταλοί με τρίποντο του Καραρέτο ανέβασαν την διαφορά και πάλι στους έξι πόντους. Ο Έισι Λο με 1/2 βολές έκανε το 31-26 για να ξεφύγει με δέκα πόντους η Σιένα, ύστερα από καλάθι και εύστοχο σουτ τριών πόντων στους δέκα πόντους (36-26). Ο Ολυμπιακός με 1:57” να απομένει για το ημίχρονο έκανε την αντεπίθεση του και με επιμέρους σκορ 10-1 κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 37-36, ύστερα από καλάθι του αρχηγού της ομάδας, Βασίλης Σπανούλη.

975431

Στην τρίτη περίοδο, ο Έζε με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 40-36, ενώ ο Άντιτς με τρίποντο σημείωσε το 40-39, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό. Ο Μπόμπι Μπράουν έκανε το 42-39, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 25ο λεπτό πέτυχε το 47-39 για τους πρωταθλητές Ιταλίας. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 47-42 στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι στον πάγκο από το 23′, καθώς είχε τρία φάουλ.

Ο Μος με τρίποντο στο 27′ σημείωσε το 50-42 για τους γηπεδούχους, ξεσηκώνοντας τον κόσμο, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να μειώνει σε 50-44 για τους “ερυθρόλευκους”. Ο Μπράουν έκανε το 52-44 για τη Σιένα και ο Όρτνερ με 1/2 βολές το 53-44. Ο Έισι Λο αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Κανγκούρ έκανε επιθετικό φάουλ. Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 53-47. Ο Χάκετ με 1/2 βολές έκανε το 54-47 και ο Λο μείωσε σε 54-49.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 54-51, ενώ και πάλι ο Αμερικανός έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (54-53) στο 32ο λεπτό. Ο Σπανούλης κάνει τέταρτο φάουλ του επάνω στον Χάκετ, με τον αρχηγό των Πειραιωτών να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με εύστοχο σουτ τριών πόντων (54-56). Ο Όρτνερ ισοφάρισε σε 56-56 στο 33′.

Ο Σλούκας έκανε το 56-58, με τη Σιένα να είχε χάσει τη συγκέντρωση της. Ο Στράτος Περπέρογλου αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Παπανικολάου, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σημείωσε το 56-61, 5:28” για το τέλος του ματς, αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να πάρει τάιμ άουτ. Ο Κανγκούρ μείωσε σε 58-61, ενώ ο Περπέρογλου στη συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 58-63, 3:18” πριν το τέλος, με τον Μπόμπι Μπράουν να επανέρχεται στο παρκέ στη θέση του Τζάνινγκ. Τρίποντο από τον Μος και 61-63 στο 37ο λεπτό και ο Σλούκας και πάλι με 2/2 βολές πέτυχε το 61-65 για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 68-61 για τους φιλοξενούμενους και ο Τζάνινγκ μείωσε σε 64-68.

Ο Μος με τρίποντο μισό λεπτό πριν το τέλος έκανε το 67-68, με τον Έισι Λο να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και την Σιένα να μην μπορεί να ολοκληρώσει επίθεση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζέ 6, Καραρέτο 3(1), Κανγκούρ 14(2), Σανικίτζε 2, Όρτνερ 5, Τζάνινγκ 14(3), Χάκετ 4, Μος 11(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 7, Άντιτς 9(3), Σπανούλης 10(1), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11(1), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11(3).

Διαβάστε Περισσότερα: Sport24