Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 77-78

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα πολύτιμο "διπλό" στο Τελ Αβίβ, κερδίζοντας την Μακάμπι με σκορ 77-78, χάρη σε καλάθι του αρχηγού 51'' πριν το τέλος.

Θρύλος και στο Ισραήλ

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την δεύτερη του νίκη στο TOP-16 της Euroleague (2 νίκες και 3 ήττες), καθώς για την 5η αγωνιστική του ομίλου οι ερυθρόλευκοι πήραν ένα πολύτιμο "διπλό" μέσα στο Τελ Αβίβ, κερδίζοντας την Μακάμπι με σκορ 77-78. Ήταν ένα ματς θρίλερ, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Στα 51'' πριν το τέλος ο Σπανούλης με ένα ψύχραιμο τζαμπ-σουτ σημείωσε ένα καθοριστικό καλάθι (το νικητήριο), στη συνέχεια οι Ισραηλινοί έχασαν τρεις ευκαιρίες ώστε να σκοράρουν, ενώ στα 3'' ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές. Έχασε την πρώτη, ενώ στη συνέχεια αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, με τους γηπεδούχους όμως να φέρνουν στην κατοχή τους την μπάλα και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό ώστε να βάλουν το καλάθι για να κερδίσουν το ματς (με την φάση διαβολικά να θυμίζει εκείνη με την Σιένα στο ΣΕΦ). Το κάρφωμα του Πλάνινιτς όμως δεν μέτρησε, καθώς ήταν ξεκάθαρα εκτός χρόνου. Η φάση σαφώς και δεν μέτρησε, με τους Πειραιώτες να… γλιτώνουν το "εγκεφαλικό", φεύγοντας θριαμβευτές από τη NOKIA Arena.

ÌÁÊÁÌÐÉ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2012-2013)

Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός στην πρώτη περίοδο (19-30), όντας εύστοχος από την περιφέρεια (5/10τρ), ενώ στο ημίχρονο πήγε με +11 (33-44). Στην τρίτη περίοδο όμως αντέδρασε η Μακάμπι με ένα σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (56-55), φτάνοντας στο +5 (62-57) στο 30' (29-13), με τους Πειραιώτες να μετρούν 0/11 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Στην τελευταία περίοδο οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν με ένα σερί 11-0 (62-68), ενώ στο τέλος κέρδισαν με σκορ 77-78. Οι ερυθρόλευκοι τα πήγαν καλά στον συσχετισμό ασίστ-λάθη (16-11), επέβαλαν τον ρυθμό τους στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ στα ριμπάουντ υπήρξε ισορροπία (38-39). Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο ηγέτης Σπανούλης (24π, 4/9τρ, 3/6δ, 6/6β, 4ασ), καταπληκτική εμφάνιση από τον Σερμαντίνι, ο οποίος πήρε και κρίσιμα ριμπάουντ (9π, 9ρ), ενώ βοήθησε την ομάδα και ο εξαιρετικός Πρίντεζης (16π, 6/9δ).