Δεν λυγίζει!

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÃÁËÁÔÁÓÁÑÁÉ-ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / GALATASARAY-OLYMPIAKOS

Ο Ολυμπιακός νίκησε 78-67 την Γαλατάσαραϊ στο Αμπντί Ιπεκσί παίζοντας και έδειξε πως δεν καταλαβαίνει από δύσκολες έδρες.  Σπανούλης με 18 και Λοτζέσκι με 15 οι πρώτοι σκόρερ των Back2Back Πρωταθλητών Ευρώπης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Γαλατασαραϊ προηγήθηκε με 7-4 έπειτα από τρία λεπτά, αλλά έκτοτε οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν καταπληκτικός, όποιος πατούσε παρκέ ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός με σερί 15-0 πέρασε μπροστά με 7-19 με την τουρκική ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο αρχηγός της ομάδας μας, Βασίλης Σπανούλης, με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 11-22.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο στον ίδιο εκπληκτικό ρυθμό. Με πολύ καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, αλλά και εξαιρετική άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι»  έφτασαν τη διαφορά στο +16 (20-36), τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε  30-42.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό. Οι ψηλοί φορτώθηκαν με φάουλ, ο Τζαβάι βρήκε χώρο να δράσει και η τουρκική ομάδα μείωσε σε 40-47 στο 24’.  Σπανούλης και Πέτγουεϊ κράτησαν τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ, αλλά η Γαλατά κατάφερε να μειώσει σε 52-56 στο 28’. Μάλιστα ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από περίπου 27 αγωνιστικά λεπτά με τρίποντο του Αρόγιο (57-56) στο 29’ με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά στο σκορ 57-59.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε στη Γαλατάσαραϊ γιατί ανεβαίνει τα τελευταία δύο χρόνια στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην Ευρωλίγκα. Η άμυνα ήταν καταπληκτική και πάλι, Λοτζέσκι και Πρίντεζης πήραν μπροστά στην επίθεση και έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο +9 (65-74). Ο Μπράιαντ Ντάνστον με καλάθι έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι σε διψήφια διαφορά (65-76), 1:40’’ πριν το τέλος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.
Τα δεκάλεπτα:  11-22, 30-42, 57-59, 67-78.
Γαλατασαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 7, Γκόρντον 5, Κοκσάλ 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 7, Τζαβάι 22, Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10, Ντόμερκαντ.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (2), Λο 2, Ντάνστον 9 (8ριμπ), Σπανούλης 18 (2τριπ, 3ασ), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας 5 (1τριπ, 4ασ), Σίμονς 5, Πρίντεζης 5 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης 2, Μαντζάρης 1, Λοτζέσκι 15 (2).

Πηγή:olympiacosbc.gr