Συνέχισε από εκεί που έμεινε πέρυσι!

1035732

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μάλαγα και έφτασε στη νίκη με 69-61, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησαν την πίεση τους όσο περνούσε η ώρα στην επανάληψη του ματς, ευστόχησαν από τη γραμμή των 6μ.75 και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του Χοάν Πλάθα.

Θυμηθείτε εδώ το Live του αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μάλαγα.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τους Πειραιώτες, ενώ και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ σημείωσε καθοριστικά καλάθια, βοηθώντας τους “ερυθρόλευκους” να πάρουν τη νίκη κόντρα σε έναν σύλλογο, ο οποίος με… αιχμές τους Βάσκεθ, Ντράγκιτς προσπάθησε να αποδράσει χωρίς επιτυχία από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ματ Λοτζέσκι, όπως και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ήταν πολύ καλός και έδωσε σημαντικές λύσεις.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Πρίντεζη άνοιξε το σκορ στο ΣΕΦ. Οι Ισπανοί αντέδρασαν και πέρασα μπροστά με 2-4. Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 4-4 στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έκανε και το 6-6 για να απαντήσει η Μάλαγα με ένα σερί 5-0, σημειώνοντας το 6-11, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σέντρικ Σίμονς μείωσε σε 8-14 στο 6ο λεπτό για να ανεβάσει ο Ντράγκιτς την διαφορά στους εννέα πόντους (8-17).

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 10-17 και ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 12-17, 2:35” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Βάσκεθ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 12-20, ενώ ο Κώστας Σλούκας με σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (15-20). Ο Βάσκεθ και πάλι στο 9′ έκανε το 15-22, όμως ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 18-22, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (18-22).

Στην δεύτερη περίοδο, ξανά ο Βάσκεθ, ο οποίος είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό κάτω από το καλάθι σημείωσε το 18-25 για τους Ισπανούς. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (21-25), ενώ και πάλι ο Αμερικανός με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έκανε το 24-25. Ο Ντράγκιτς με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε σημαντική “ανάσα” στη Μάλαγα, η οποία αποσπάστηκε με τέσσερις πόντους (24-28).

Για το επόμενο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Ο Στίματς με 1/2 βολές έκανε το 24-29, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει πρόβλημα και να μην μπορεί να πλησιάσει εύκολα το καλάθι της ομάδας του Χοάν Πλάθα. Ο Σπανούλης μείωσε σε 26-30. Ο Κάλογουεϊ με τρίποντο για τη Μάλαγα πέτυχε το 26-33, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Αντέδρασε ο Ολυμπιακός

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγάει τη Μάλαγα. Ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 29-38, στο 23ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 31-38, 6:17” πριν την εκπνοή της περιόδου. Ο κόσμος “ζεστάθηκε” και ο Μπράιαντ Ντάνστον με καλάθι έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (33-38).

Ο Λοτζέσκι θα αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων, όμως ο Κώστας Σλούκας με καλάθι στο 36′ κατάφερε να φέρει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο -3 (35-38), αναγκάζοντας παράλληλα τον Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Βιδάλ με σουτ δύο πόντων αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (35-40), αλλά ο Χέλτσμάιχερ με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στη Μάλαγα, η οποία άντεξε στην πίεση των “ερυθρολεύκων”. Αποτέλεσμα ήταν ο Χουάν Βάσκεθ με κάρφωμα να ανεβάσει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους δέκα πόντους (35-45), 2:27” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε σε 38-45 και ο Ματ Λοτζέσκι στο 29′ έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (41-45). Ο Πέτγουεϊ με ακόμα ένα τρίποντο έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση αναπνοής από τη Μάλαγα, καθώς μείωσε σε 44-45 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Αντεπίθεση διαρκείας και 69-61

Στα τελευταία δέκα λεπτά, του αγώνα ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές από τον Λοτζέσκι και 1/2 από τον Ντάνστον πέρασε μπροστά στο σκορ (46-45). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο σημείωσε το 49-46, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με κάρφωμα πέτυχε το 51-46, 7:40” πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί με σουτ τριών πόντων μείωσαν σε 51-49, αλλά ο Κώστας Σλούκας “απάντησε” με τρίποντο, ανεβάζοντας ξανά την διαφορά στους πέντε πόντους (54-49). Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 56-49 και ο Πέτγουεϊ έκανε το 58-49 στο 35ο λεπτό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και ο Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους, αναγκάζοντας τον Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, η Μάλαγα μείωσε τρία λεπτά πριν την εκπνοή στους επτά πόντους (62-55), με τον Βάσκεθ να πετυχαίνει το 62-57 στο 38′. Ο Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων έκανε το 65-57 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός τη νίκη με 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61

Πηγή:sport24.gr