Μπατίστ : “Σκληρή έδρα, αλλά δεν ήταν ΣΕΦ!”

Αναλυτικά όσα έγραψε ο Μάικ Μπατίστ στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ:

«Γεια σε όλους,

Είμαι πολύ χαρούμενος που επικοινωνούμε ξανά από αυτόν εδώ το χώρο ειδικά μετά από μια εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα. Για μένα δεν ήταν κάτι το τόσο εξωπραγματικό η ατμόσφαιρα που συναντήσαμε στη Χάλα Πιονίρ. Μετά από τόσα χρόνια στην Ευρώπη έχω παίξει αρκετά παιχνίδια σαν κι αυτό. Μπορώ να πω ότι ήταν φυσιολογικό. Σε αυτό το επίπεδο έχουμε συναντήσει πολλές φορές πολύ σκληρές έδρες. Τέλος καλό, όλα καλά, όμως.

Σίγουρα, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ήταν ένα καλό τεστ για εμάς ώστε να δούμε κατά πόσο μπορούμε να πολεμήσουμε και να επιστρέψουμε στο παιχνίδι, αν και βρεθήκαμε πολλές φορές πίσω σκορ. Όπως το κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινώντας πολύ επιθετικά στην άμυνά μας, κάτι που μας βοήθησε να βρούμε ρυθμό και στην επίθεση. Ακόμα και όταν στο τέταρτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε πίσω σκορ με 10-12 πόντους διαφορά, παραμείναμε μέσα στο παιχνίδι. Μας πίεσαν, αλλά πολεμήσαμε σκληρά και αντιδράσαμε σωστά. Και αυτοί είχαν τη δυνατότητα να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια αλλά και εμείς. Το ματς πήγε στην παράταση όπου ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.

Σίγουρα, αυτές οι νίκες μας βοηθούν να μαθαίνουμε πράγματα. Και εύχομαι να μας βοηθήσει πολύ αυτή η συγκεκριμένη νίκη γιατί ακόμη μαθαίνουμε σαν ομάδα. Μέσα από αυτά τα παιχνίδια εξελισσόμαστε και πρέπει πάντοτε να είμαστε σοβαροί και προσεκτικοί. Πρέπει να παίζουμε σε όλους τους αγώνες όσο σκληρά παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι.

Επειδή πολλοί μιλούν για την ατμόσφαιρα που συναντήσαμε, ίσως γιατί τα χρώματα να έμοιαζαν με το ΣΕΦ, θέλω να πω ότι δεν ήταν το ίδιο. Σίγουρα, η ατμόσφαιρα ήταν σκληρή και προσπάθησε να μας δυσκολέψει, αλλά εμείς στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αυτό που έπρεπε. Μέσα από την άμυνά μας μεταφέραμε την πίεση σε αυτούς και καταφέραμε να κερδίσουμε.

Ακολουθεί ένα ματς για το ελληνικό πρωτάθλημα κόντρα στον ΚΑΟΔ και άλλο ένα πολύ κρίσιμο για την Ευρωλίγκα με την Κούμπαν. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε καλά ώστε να πάρουμε δύο νίκες. Εύχομαι την επόμενη φορά που θα ξαναβρεθούμε εδώ τα πράγματα να είναι το ίδιο καλά για την ομάδα.