Με σπασμένα φρένα ο Θρύλος!

103-105

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν πτοείται από τίποτα. Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Μόναχο με 105-103 και έφτασε το 8-0 στην Ευρωλίγκα συνεχίζοντας έτσι αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις.

Το παιχνίδι φάνηκε από τα πρώτα του κιόλας λεπτά πως θα πήγαινε εκεί ακριβώς που το ήθελε ο Σπανούλης και η παρέα του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα έτοιμοι για τον γρήγορο ρυθμό που θα είχε το παιχνίδι και με τους Σπανούλη και με τους Σπανούλη και Ντάνστον να είναι εξαιρετικοί οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 28-22 στην πρώτη περίοδο.

Πέτγουεϊ, Σλούκας και Περπέρογλου πήραν τη σκυτάλη στην δεύτερη περίοδο και συνέχισαν ακριβώς στον ίδιο ρυθμό. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσέφεραν ουσία και θέαμα με το ημίχρονο να τελειώνει 59-50 υπέρ των Back2Back Πρωταθλητών Ευρώπης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί πίσω από τα 6.75 και στο δεύτερο ημίχρονο. Σλούκας και Μάντζαρης έδωσαν και αυτή λύσεις. Ο Καββαδάς κάθε φορά που πατούσε παρκέ έδινε ακριβώς αυτό που του είχε ζητήσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας, δηλαδή ποιοτικά λεπτά, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα για το 80-77.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος κυριάρχησε και πάλι. Παρά τις απουσίες οι «ερυθρόλευκοι» δεν κάμφθηκαν από την κούραση, ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και καθοδηγούμενος από τους Βασίλη Σπανούλη και Στράτο Περπέρογλου έφτασε στη μεγάλη νίκη με 103-105.

Τα δεκάλεπτα:  22-28, 50-59, 77-80, 103-105

Πηγή:olympiacosbc.gr