Εφές – Ολυμπιακός 74-73

986656

Η Αναντόλου Εφές επικράτησε του Ολυμπιακού στο “Αμπντί Ιπεκτσί” με 74-73 και κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι σταδιακά ισορρόπησαν το ματς, βρήκαν λύσεις από τους Φάρμαρ, Ερντέν και σε συνδυασμό με την αστοχία των Πειραιωτών από τη γραμμή των 6μ.75 (είχαν 9/15 τρ. 60% στο πρώτο ημίχρονο, 1/9 στο δεύτερο) πήραν μία σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 71-64 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, έπειτα δικό του επιμέρους σκορ 13-2 (62-58), όμως ο καλύτερος παίκτης των Τούρκων φέτος, Τζαμόν Γκόρντον στην εκπνοή του αγώνα, ύστερα από άστοχο τρίποντο του Σιπ με φόλοου χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Στα 1,9 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, παίρνοντας τη νίκη, καθώς αστόχησε ο Κώστας Σλούκας στο τέλος. Πλέον η πρόκριση στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την επόμενη Πέμπτη. Έτσι, για πρώτη φορά οι “ερυθρόλευκοι” από τότε που καθιερώθηκε η σειρά των πλέι οφ σε 2-2-1 δεν θα προκριθούν σε φάιναλ-φορ ή αποκλειστούν από αυτό με 3-1. Το 2009 είχαν νικήσει με 3-1 τη Ρεάλ, το 2010 την Πρόκομ με το ίδιο σκορ, το 2011 ηττήθηκαν με 3-1 από τη Σιένα και πέρυσι πέρασαν τους Ιταλούς με το ίδιο σκορ (3-1).

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρει τον έλεγχο του ματς. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να προηγηθούν με 13-5, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Παπανικολάου στο πέμπτο λεπτό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους και με τρίποντο από τον Έισι Λο, αποσπάστηκαν με δέκα πόντους στο 6′ (6-16).

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς μείωσε σε 8-16 για την Εφές και ο Σιπ έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (10-16) στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκαναν το 19-10. Ο Πέρο Άντιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Τζαμόν Λούκας να ρίχνει την διαφορά στους επτά πόντους (12-19). Ο Στράτος Περπέρογλου με 1/2 βολές πέτυχε το 12-20, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Στάνκο Μπάρατς, ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε στους πέντε πόντους για την Εφές (15-20), με τον Πάουελ να σημειώνει το 15-22 στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπάρατς με τρίποντο έριξε την διαφορά στους τέσσερις (18-22) και ο Γκονλούμ με δύο εύστοχες βολές έφερε την Εφές στο -2 (20-22).

Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έκανε το 20-25 και ο Τζος Πάουελ πέτυχε το 20-27, αναγκάζοντας τον Οκτάι Μαχμουτί να καλέσει τάιμ άουτ στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 14′ ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (20-29) για να μειώσει ο Φάρμαρ με τρίποντο σε 23-29.

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 23-31 και ο αρχηγός των Τούρκων, Κερέμ Τουντσερί μείωσε σε 26-31. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 26-34 στο 16ο λεπτό. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 28-34 για να μειώσει ακόμα περισσότερο, έπειτα από ακόμα δύο βολές (30-34).

Ο Τουντσερί με σουτ τριών πόντων και πάλι 3:10” πριν το ημίχρονο έφερε την Εφές σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 33-36 και ο Κώστας Παπανικολάου στο 18ο λεπτό ανεβάζει την διαφορά στους έξι πόντους (33-39). Ο Λούκας μείωσε σε 35-39, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 35-41. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με τρίποντο σημείωσε το 38-41, με τον Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του ημιχρόνου να κάνει το 38-44 για τον Ολυμπιακό.

Ισορρόπησαν οι Τούρκοι

Ο Λούκας με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 40-44, ύστερα από δύο εύστοχες βολές για να κάνει ο Κώστας Παπανικολάου το 40-46 στο 21′. Ο Σιπ με τρίποντο έριξε την διαφορά στους τρεις (43-46) και ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 43-48. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς μείωσε σε 45-48, με τον Λούκας στο 23′ να χρεώνεται με τρίτο φάουλ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 45-49, ενώ ο Έισι Λο ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (45-51).

Ο Σιπ πέτυχε το 47-51 και ο Τζόρνταν Φάρμαρ έφερε την Εφές στο καλάθι (49-51). Ο Κάιλ Χάινς σημείωσε το 49-53, με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να μειώνει με τρίποντο στον πόντο (52-53) στο 26′. Ο Χάινς και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 52-56 για να μειώσει ο Σαβάνοβιτς σε 54-56, 2:14” πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Σλούκας έκανε το 54-58, με τον Πέρο Άντιτς να κάνει φάουλ στον Μπάρατς, ο οποίος με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 56-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο τέλος.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ερντέν με κάρφωμα ισοφάρισε σε 58-58 για την Εφές, με τον Τούρκο σέντερ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 32′ για πρώτη φορά μετά το 4-3 το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γκονλούμ έκανε το 62-58 στο 33ο λεπτό, με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 62-60. Ο Ερντέν αστόχησε σε δύο βολές και ο Κάιλ Χάινς με μία όμορφη ενέργεια ισοφάρισε σε 62-62.

Ο Οκτάι Μαχμουτί κάλεσε τάιμ άουτ και ο Πρίντεζης με 1/2 βολές έκανε το 62-63 για τον Ολυμπιακό στο 35′. Ο Χάινς με κάρφωμα πέτυχε το 62-65 στο 36′ και ο Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους φιλοξενούμενους (62-68). Ο Έισι Λο πέτυχε το 62-70, με τον Ερντέν να μειώνει σε 64-70.

Ο Λο με 1/2 βολές έκανε το 64-71 και ο Ερντέν σημείωσε το 66-71 στο 38′. και ο Λο έκανε το 66-73, 1:26” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Φάρμαρ με 2/2 βολές έκανε το 68-73, ενώ και πάλι ο Αμερικανός με τρίποντο πέτυχε το 71-73. Στη συνέχεια, ο Κερέμ Τουντσερί έκλεψε τη μπάλα από τον Έισι Λο, έδωσε στον Φάρμαρ, ο οποίος κέρδισε φάουλ από τον Κώστα Σλούκα (19,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος).

Ο Τζόρνταν Φάρμαρ είχε 1/2 βολές, μειώνοντας σε 72-73, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να κερδίσουν τη μπάλα, με τον Τζαμόν Λούκας με φόλοου ύστερα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Σιπ να σημειώνει το 74-73 1,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κώστας Σλούκας, έπειτα από επαναφορά της μπάλας σούταρε στο τέλος για τρεις, αστόχησε με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν μία πολύ σημαντική νίκη για εκείνους, καθώς έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στο φάιναλ-φορ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 74-73.

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 15(2), Βούγιασιτς, Ερντέν 12, Τουντσερί 6(2), Σιπ 7(1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 12(2), Λούκας 10, Γκιουλέρ, Μπάρατς 8(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Λο 15(2), Άντιτς, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10(2), Πάουελ 4, Πρίντεζης 9(2), Παπανικολάου 14(4), Κατσίβελης.

Διαβάστε Περισσότερα : Sport24.gr