Τρίκαλα – Ολυμπιακός 70-84

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τα Τρίκαλα εκτός έδρας με σκορ 70-84, με τους Πειραιώτες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα και τον Μπαρτζώκα να κάνει ροτέισον ενόψει Αναντολού Εφές.

asdwΓια την 23η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός έκανε… μεσημεριανό περίπατο στα Τρίκαλα, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με σκορ 70-84, σε ένα ματς που οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Σπανούλη (ξεκούραση), Πρίντεζη (τραυματίας), Περπέρογλου (τραυματίας) και Σερμαντίνι (δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής).

Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς σε 16 λεπτά σημείωσε 21 πόντους (4/5δ, 4/6τρ), όντας δραστήριος και αποτελεσματικός στην επίθεση, βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ολυμπιακός για ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, παίρνοντας σωστές αποφάσεις στην επίθεση, κάτι που αποτυπώνεται στις 26 ασίστ που μοίρασε. Ο Σλούκας μοίρασε 8 τελικές πάσες και ο Λοτζέσκι 7.

Ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το ματς ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο, με τα τρίποντα των Παπαπέτρου και Αγραβάνη να εκτοξεύουν την διαφορά στο +17 (26-43) στο 19′.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, ο Πέτγουεϊ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ ο Σλούκας στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 3-9 στο 4′. Ο Λοτζέσκι με βολές έφερε τους φιλοξενούμενους στο +6 (6-12) αλλά ο Πέρουντσιτς μείωσε με τρίποντο (9-12). Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια έβαλε στο “5” τον Σίμονς και τον Ντάνστον στο “4”, ο Λοτζέσκι “πυροβολούσε” από την περιφέρεια (11-18), ενώ ο Ντάνστον με βολές έφερε τους Πειραιώτες στο +9 (11-20), με τους ερυθρόλευκους να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, ελέγχοντας και τα ριμπάουντ, με το 14-20 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο δραστήριος Πορίνι με ντράιβ μείωσε σε 19-24, με τον Ολυμπιακό να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας και να τροφοδοτεί τους ψηλούς του, με τον Σίμονς με έμμεσο τρίποντο να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο +10 (19-29). Ο Λοτζέσκι δεν έχανε σουτ από μέση απόσταση, με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες και να λειτουργούν αρμονικά στον αιφνιδιασμό, βγάζοντας και συνεργασίες στο παιχνίδι του μισού γηπέδου, με τον Λοτζέσκι να ανεβάζει την διαφορά στο +14 (21-35). Στο 8-0 σερί των Πρωταθλητών Ευρώπης έδωσε τέλος με έμμεσο τρίποντο ο Δεληγιάννης (24-37), αλλά τα τρίποντα των Παπαπέτρου-Αγραβάνη έφεραν τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +17 (26-43) στο 19′, με το σκορ του ημιχρόνου να “γράφει” 29-46.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε φορτσάτος, ο εξαιρετικός Πέτγουεϊ με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (29-49), η οποία έφτασε στο +24 (29-53) στο 22′ με τον δραστήριο Πέτγουεϊ. Τα Τρίκαλα άρχισαν να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο και να ρίχνουν… ξύλο στην άμυνα, ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Περούνινιτς (40-58). Ακολούθησε το.. .σόλο του Κόλινς, καθώς αφού ευστόχησε από την περιφέρεια, στην άμυνα πήρε το ριμπάουντ και στον αιφνιδιασμό έδωσε ασίστ για γκολ-φάουλ στον Πέτγουεϊ (40-64). Οι Πειραιώτες έκανα ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με τον “καυτό” Πέτγουεϊ να βάζει ένα ακόμη τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στο +27 (40-67). Ο Κόλινς ακολούθως υπέπιπτε σε λάθη, Κατσίβελης-Πέτγουεϊ έβρισκαν στόχο από τα 6.75 μέτρα, με το σκορ στο 30′ να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 51-75.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας συνέχισε το ροτέισον του και στην τελευταία περίοδο, ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Χριστοδούλου, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στις προσπάθειες τους. Μετά από έξυπνη ασίστ του Λοτζέσκι ο Καββαδάς με επιβλητικό κάρφωμα έκανε το σκορ 56-77, Αγραβάνης και Παπαπέτρου έκαναν το σκορ 60-82 στο 34′, με την πεντάδα του Ολυμπιακού να απαρτίζεται στα τελευταία λεπτά από τους νεαρούς Έλληνες παίκτες του ρόστερ (Χριστοδούλου, Σλούκας, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Καββαδάς). Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν τα Τρίκαλα με σκορ 70-84.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-46, 51-75, 70-84

Ανά δεκάλεπτο: 14-20, 15-26, 22-29, 19-9

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 17 (2), Περούνισιτς 12 (3), Γιούινγκ 9, Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς 3, Πορίνι 2, Σαπ 3 (1), Δεληγιάννης 14, Ματαλόν 3, Φουντάς, Πάνος 5

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 21 (4), Ντάνστον 6, Παπαπέτρου 12 (2), Σλούκας 9 (1), Κόλινς 5 (1), Σίμονς 6, Λοτζέσκι 10 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς 2