Πέρασε από την Πυλαία ο Θρύλος!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα, διεύρυνε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 80-44 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 19η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Final 4 που διεξάγεται το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα σκοράροντας 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και 25 στην δεύτερη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο ημίχρονο σε 24-54. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην coach των νταμπλούχων να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της και χαρακτηριστικό είναι ότι πήρε σκορ από όλες. Η Λικέντρα Τζόνσον σημείωσε 14 πόντους με την Στέλλα Καλτσίδου να την ακολουθεί με 12, ενώ Μάλτση, Γκοτζή, Σταμάτη και Κάϊζερ σταμάτησαν στους 8.

Τα δεκάλεπτα : 5-29, 19-25, 9-11, 11-15

ΠΑΟΚ (Βασίλης Μασλαρινός) : Σταμπουλίδου 1, Λύμουρα 6, Μαγαλιού 7, Πανταζή 3, Τζένινγκ 3, Κουλουμπή 4, Κατωπόδη, Ταρπάγκου, Κάμπελ 17, Παπαδοπούλου, Βαϊνες 3, Κοντογεώργου.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Ελένη Καπογιάννη) : Γκοτζή 8 (2/2 τρ.), Σταμάτη 8 (2/4 τρ.), Μπόνη 2, Χατζηνικολάου 4, Κάϊζερ 8, Μάλτση 8 (2/5 τρ.), Παπαμιχαήλ 4, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 14, Κοσμά 6 (2/3 τρ.), Καλτσίδου 12 (1/2 τρ.), Φουράκη 4.