Ολυμπιακός – Τρίκαλα 87-72

Ένας ορεξάτος Ολυμπιακός –και στις δύο μεριές του παρκέ- δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τα Τρίκαλα, τα οποία νίκησε 87-72, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση στο ΣΕΦ με τη Γαλατασαράι.

10252163_1537640496471621_5929266578426925435_n

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λαφαγιέτ, Αγραβάνη και Ντάνστον, με τον Αμερικανό σέντερ με κάρφωμα να κάνει το σκορ 5-4, ο οποίος χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ. Οι Πειραιώτες έβγαζαν καλές άμυνες, έπαιρναν τα ριμπάουντ και είχαν διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Σπανούλη να μοιράζει απλόχερα ασίστ σε Λαφαγιέτ και Χάντερ (11-6), με τον Πέτγουεϊ ακολούθως να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, κάνοντας το σκορ 16-9 στο 5’. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, λειτουργώντας έξοχα στο τρανζίσιον παιχνίδι, με τον Κατσίβελη να μπαίνει στο ματς και τον Μάντζαρη να δίνει έξυπνη ασίστ στον Χάντερ που κάρφωσε.Ο Κατσίβελης στην πρώτη του προσπάθεια από την περιφέρεια ήταν εύστοχος (23-11), ενώ ακολούθως έβγαλε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να σηκωθεί ολόκληρος ο πάγκος του Ολυμπιακού ώστε να τον χειροκροτήσει. Οι Πειραιώτες έδειχναν και πάλι μεγάλη διάθεση στην άμυνα, ενώ στην επίθεση, ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν μπόλικα ελεύθερα σουτ, με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +13 (29-16).  Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου πέρασε στο ματς ο Ντάρντεν, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο στο ΣΕΦ, με την τελευταία φάση να είναι highlight, καθώς ο Σλούκας έδωσε υπέροχη alley-oop ασίστ στον Πέτγουεϊ που κάρφωσε (31-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας έψαχνε να βγάζει στο παρκέ συνεργασίες πικ-εν-ρολ με τον Χάντερ, ο οποίος με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ) έκανε το σκορ 34-20, ενώ ακολούθως ο δραστήριος Σλούκας με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +19 (39-20). Ο Ολυμπιακός είχε ισορροπία στον τρόπο που λειτουργούσε στην επίθεση, επιδιώκοντας να παίρνει πόντους και από το «ζωγραφιστό», με τον Χάντερ να κάνει το 41-23. Ο εξαιρετικός Σλούκας λειτουργούσε μαεστρικά στο δημιουργικό κομμάτι, μοιράζοντας ασίστ, με τον Αγραβάνη να «πυροβολεί» από μακρινή απόσταση (43-26) στο 15’.Ο Ολυμπιακός συνέχισε με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λαφαγιέτ, Αγραβάνη και Καββαδά, με τον Αγραβάνη να κλέβει την μπάλα και με coast-to-coast να καρφώνει στον αιφνιδιασμό (47-26). Οι Πειραιώτες είχαν βρει τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους, έπαιζαν σκληρή άμυνα και έβαζαν πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Σπανούλη και Καββαδά, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +26 (52-26), με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους. Τα Τρίκαλα δυσκολευόντουσαν να πλησιάσουν στο «ζωγραφιστό», καθώς οι ερυθρόλευκοι κυριαρχούσαν μέσα στο καλάθι σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να βρίσκουν πόντους από την περιφέρεια, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 54-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λαφαγιέτ, Σπανούλη, Μάντζαρη, Αγραβάνη και Ντάνστον, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν χαλαρά στο ματς, κάνοντας απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα στον αιφνιδιασμό να μειώσουν σε 54-40 στο 22’. Ύστερα από τρία λεπτά δίχως εύστοχο σουτ, οι γηπεδούχοι πήραν… ανάσα με φόλοου του Πέτγουεί (57-42), ενώ ακολούθως ο Σπανούλης, πρώτα με απολαυστικό ντράιβ και στη συνέχεια με τζαμπ-σουτ, «έγραψε» το 61-42 στο 25’.Ο Ντάρντεν στη συνέχεια αντικατέστησε τον Σπανούλη, ο οποίος και αξιοποίησε την ασίστ του Σλούκα (65-46), έχοντας επίσης στο παρκέ τους Κατσίβελη, Αγραβάνη και Ντάνστον. Ο Σφαιρόπουλος είχε ορισμένα παράπονα από τους παίκτες του στον τρόπο που λειτουργούσαν στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό παράλληλα να υποπίπτει και σε λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του στην 3 περίοδο, με τα Τρίκαλα να μειώνουν σε 68-52 και τον Κατσίβελη να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου (71-52).Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, Κατσίβελη, Ντάρντεν, Αγραβάνη και Ντάνστον, με τον Τρέισι να ευστοχεί από την περιφέρεια (73-56) και τον Ντάρντεν να παρουσιάζεται άστοχος πίσω από τα 6.75 μέτρα. Ο Σλούκας αφού έβγαλε νέα ασίστ στον Ντάνστον (75-58) στη συνέχεια «πυροβόλησε» από την περιφέρει (78-58), δείχνοντας για ένα ακόμη ματς σε εξαιρετική κατάσταση.Ο Καββαδάς επέστρεψε στο ματς για το τελευταίο πεντάλεπτο, με τους Πειραιώτες να αναλώνονται ξανά σε λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας, παρουσιάζοντας παράλληλα και μία χαλαρότητα στην άμυνα. Με αυτόν τον τρόπο τα Τρίκαλα ροκάνισαν την διαφορά (81-69) στο 38’, με τον Μάντζαρη ακολούθως να «πυροβολεί» από την περιφέρεια (84-69). Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν τα Τρίκαλα με σκορ 87-72 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 54-34, 71-52, 87-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (2τριπ, 5ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 12 (6ριμπ, 1κοψ), Ντάνστον 8 (5ριμπ, 1κοψ), Σπανούλης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 6ασ, 2κλεψ ), Ντάρντεν 2 (6ριμπ,1ασ) Σλούκας 11 (3/3τριπ, 6ασ, 1κοψ), Λαφαγιέτ 6 (3ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 5 (7ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 1κλεψ), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 7 (2τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ).

Τρίκαλα (Φλεβεράκης): Ίνγκραμ 2, Νικολόπουλος, Τρέισι 20 (2), Μπούι 11, Τσούπκοβιτς 19, Πάνος 6, Σπανός, Ματαλόν 8 (1), Κάτζι 6.