ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑ 69-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑ 69-64

Επιστροφή στις νίκες και στην Ελλάδα

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τους Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης που βρέθηκαν να χάνουν με 1-9 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Ένα σερί 10-0, όμως, έβαλε μπροστά την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με το δεκάλεπτο να τελειώνει 15-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» με φανερή έλλειψη ενέργειας δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση. Το παιχνίδι πήγαινε σε πολύ αργό τέμπο και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν στο ματς με το ημίχρονο να λήγει 32-33.

Στην τρίτη περίοδο η Νέα Κηφισιά βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με πέντε πόντους (39-44), αλλά γρήγορα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 49-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κώστας Σλούκα ανέλαβε δράση και με τους Σπανούλη και Μάντζαρη να πατάνε γκάζι στην επίθεση ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 56-50 και 64-58 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-33, 49-48, 69-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 12 (8ριμπ), Σπανούλης 13 (2τριπ, 8ριμπ, 4ασ), Περπέρογλου 6, Παπαπέτρου, Σλούκας 15 (1), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 12 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1τριπ, 7ριμπ, 2ασ).
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 11, Κρόκερ 15 (1), Γκάρετ 9 , Γουντς, Τσαλδάρης 10 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 13 (3), Μπάρλος 4 (1).