ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ!!! Ολυμπιακός – Αρης 98-53

Ισοπεδωτικός ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, έκανε το 1-0 στην σειρά, και ανανέωσε το ραντεβού του με την ομάδα του ΆΡΗ, για την ερχόμενη Παρασκευή στις 18:30.

11167858_1621433671425636_9050737144534182990_n

Μόνο μία ομάδα ήταν στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός!

Με ολοκληρωμένη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, προσήλωση στο στιλ μπάσκετ που πρεσβεύει και διάρκεια στα υψηλά στάνταρ απόδοσης, μπήκε ο Ολυμπιακός στην σειρά των προημιτελικών με τον Άρη. Οι κόκκινοι “στραγγάλισαν” τον αντίπαλο από την αρχή ως το τέλος και τον συνέτριψαν με 98-53.

Πλουραλισμός στην επίθεση από το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς σκόραραν και οι 12 που χρησιμοποιήθηκαν, με τους Ντάνστον και Λαφαγέτ να πετύχαιναν τους περισσότερους, έχοντας από 17 πόντους ο καθένας. Από τους «κίτρινους» κορυφαίοι ήταν οι Βεζένκοφ και Πάσαλιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή (29/5) και πάλι στο ΣΕΦ στις 18:30.

Ο αγώνας
Με πολύ καλή άμυνα και θέληση να τρέξει στο παρκέ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε τέσσερα λεπτά είχε φτάσει στο +10 (15-5). Ο Άρης προσπαθούσε να μείνει στο ματς με προσωπικές ενέργειες των Τόμας και Πάσαλιτς (20-10), ωστόσο οι συνεργασίες Σπανούλη-Ντάνστον, διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» (27-12). Στη συνέχεια, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άλλαξε ολόκληρη την πεντάδα του και με τον Λοτζέσκι να έρχεται… ορεξάτος από τον πάγκο, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 31-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +21 (33-12). Περίπου στα μισά, ο Άρης μείωσε με το τρίποντο του Πουλιανίτη (36-20), όμως η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση και χάρη στην εξαιρετική άμυνα και στην περιφέρειά τους, πήγαν ακόμα και στο +26 (46-20). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ήταν… θεατές και τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 52-25.

Την ίδια συγκέντρωση είχε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, πηγαίνοντας στο +30 (58-28), ενώ στα μισά το τρίποντο του Λοτζέσκι «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 31 πόντους (61-30). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με… φειδώ, κυρίως λόγω των δικών τους πολλών λαθών και με τον Λοτζέσκι από την άλλη να συνεχίζει το… κρεσέντο του, οι Πειραιώτες έκαναν το 68-34, ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +29 (71-42).

Παρά τη μεγάλη διαφορά ο Ολυμπιακός δεν έριξε… στροφές ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με προσωπικά καλάθια των Βεζένκοφ και Ριντ η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (77-48), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση για το +34 (82-48). Στα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν εμφανές πως περίμεναν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 98-53.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6, Πουλιανίτης 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 1.