ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 63-70! Μόνο με θαύμα χάνει το πλεονέκτημα ο Θρύλος!!!

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 63-70! Μόνο με θαύμα χάνει το πλεονέκτημα ο Θρύλος!!!

Με πέντε αγωνιστικές να μένουν πλέον στο πρωτάθλημα, ο Θρύλος, συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία και με το πρόγραμμα που έχει μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, μόνο με θαύμα… θα χάσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία, η οποία δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα play off του πρωταθλήματος της A1.

Η «σφραγίδα» στο απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς… έπεσε σήμερα στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός, αν και είχε τους Σπανούλη και Πρίντεζη σε κακή επιθετική ημέρα, πέρασε νικητής από το κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, επικρατώντας της ΑΕΚ με 63-70 και ουσιαστικά εξασφάλισε από σήμερα την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα της έδρας για τα play offs. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά νευρικοί για ένα ημίχρονο, μέχρι να «σφίξει» την άμυνα του και να φτάσει, τελικά σε μία, όχι εύκολη αλλά καθόλα δίκαιη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Λοτζέσκι και Πρίντεζη, με τους «ερυθρόλευκους» να μην ξεκινούν με πολύ ενέργεια την αναμέτρηση. Έτσι η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να πάρει μια διαφορά νωρίς-νωρίς με 10-4, ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε με 15-8. Στη συνέχεια όμως ο Θρύλος αντέδρασε, και με ένα σερί 6-0, μείωσε σε 15-14, με την ΑΕΚ τελικά να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-16. Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ δεν ήταν αυτό που λέμε εντυπωσιακό.

Έπρεπε να περάσουν κάτι παραπάνω από 13 λεπτά για να έρθει το πρώτο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει το 22-23 στα 6.30 για το φινάλε του ημιχρόνου.  Η ΑΕΚ, όμως βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με τρίποντο του Ούκιτς προηγήθηκε με 30-26. Δύο βολές του Μαυροειδή έφεραν στο +6 την ΑΕΚ, για να έρθει ο… καυτός Μάντζαρης, με πέντε συνεχόμενους πόντους, να φέρει το παιχνίδι στ 34-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται  με την ΑΕΚ μπροστά με 37-35.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για δύο λεπτά, μέχρι να σκοράρει ο Ντίξον για το 39-35. Ο Θρύλος μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ στο δεύτερο μέρος, βελτιώνοντας τρομερά την άμυνά του, βάζοντας πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους, ειδικά μέσα στο ζωγραφιστό.

Στη συνέχεια ο Θρύλος αντέδρασε και με ένα σερί 5-0, πέρασε μπροστά με 39-40, με την ΑΕΚ όμως στη συνέχεια να περνάει ξανά μπροστά με 41-40. Τότε οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα σερί 12-0 και ξέφυγαν με 41-52 βρίσκοντας λύσεις από όλους τους παίκτες, και έτσι ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 6-0 του Ούκιτς, στο τέλος της περιόδου, η ΑΕΚ μείωσε σε 47-52, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους.

Με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μιλουτίνοφ  ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με 8 πόντους (47-55). Ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έγραψε το 52-57, για να ακολουθήσει όμως ένα τρίποντο μετά από πάσα… βόλεϊ του Μάντζαρη στον Γκριν, για το 52-60. Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι μετά από τέσσερις πόντους του Μαυροκεφαλίδη (58-62), 3.30 πριν το τέλος, όμως το πρώτο καλάθι του Σπανούλη στο ματς, 2.30 πριν το τέλος, έκανε το 60-66, για να ακολουθήσει μια εξαιρετική άμυνα του αρχηγού, πάνω στον Ούκιτς.

Η ΑΕΚ ήταν χαρακτηριστικά άστοχη από την περιφέρεια στα τελευταία λεπτά, αντίθετα ο Πρίντεζης έκανε το 60-68 στα 58’’ και κάπου εκεί η σεμνή παράσταση έλαβε… τέλος, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από το ΟΑΚΑ με 63-70 και ουσιαστικά να εξασφαλίζει από σήμερα το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Λίρα 100 για τον Ολυμπιακό αποδείχθηκε ο Ματ Λοτζέσκι, που σημείωσε 17 πόντους και τράβηξε την ομάδα του, σε ένα παιχνίδι που ο Πρίντεζης είχε μεν 11 πόντους, όμως με 3/12 σουτ και ο Σπανούλης μόλις 2 με 1/9. Από εκεί και πέρα, Μπιρτς και Μάντζαρης είχαν από 10 πόντους έκαστος, ενώ για την ΑΕΚ, ο Ντίξον είχε 14 πόντους και 11 ο Μαυροκεφαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-35,  47-52, 63-70.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10, Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11 (10ριμπ) Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (2), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Γουότερς, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 17 (1)