35άρα για ζέσταμα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στον Πανιώνιο τον οποίο νίκησε 78-43 και έκανε το 1-0. Επόμενο παιχνίδι της σειράς την Πέμπτη (15/5, 21:30, NEΡΙΤ).

BASKET LEAGUE / ÐËÅÉ ÏÖ / ÏÓÖÐ - ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ / PLAY OFF / OLYMPIAKOS - PANIONIOS

Το παιχνίδι άρχισε καλά για την ομάδα μας με τους Περπέρογλου, Πρίντεζη και Σπανούλη να οδηγούν τον Θρύλο επιθετικά και έτσι στο πρώτο οκτάλεπτο η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να προηγηθεί με 17-10. O Mαρντί Κόλινς έπαιξε καλή άμυνα επάνω στον ΜακΚόλουμ, έδωσε βοήθειες επιθετικά και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μετά από δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με σερί 4-0 έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια επίπεδα (25-15).  Η ομάδα συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και έτσι η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους δέκα πόντους με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει το 38-22 με 2/2 βολές στο 18’ με το ημίχρονο να τελειώνει 43-29 υπέρ της ομάδας μας.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα. Στην άμυνα οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί, δέχτηκαν σε δέκα λεπτά μόλις 6 πόντους, πέτυχαν 17 και έτσι η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 60-35 και ουσιαστικά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να «κλειδώνει» τη νίκη.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός άγγιξε τα +30 (68-39) στο 34’. Ο Θρύλος ήταν απολαυστικός και προσέφερε ουσία και θέαμα με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +34 (73-39) στο 36’. Τελικά ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 78-43 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Δεκάλεπτα: 21-15,  43-29, 60-35, 78-43
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (2τριπ, 3κλεψ),  Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3, Σπανούλης 9 (1τριπ, 6ασ), Περπέρογλου 8 (1τριπ, 3ριμπ), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 7 (1τριπ, 5ασ), Κόλινς 16 (3τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (2τριπ, 6ριμπ, 2ασ), Πρίντεζης 7 (7ριμπ), Μάντζαρης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14 (2), Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 10 (1), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 4.