Νίκησε Μπεσίκτας και … διαιτησία

Με καλάθι του εξαιρετικού Ματ Λοτζέσκι λίγο πριν εκπνοή της παράτασης ο Ολυμπιακός επικράτησε 87-86 της Μπεσίκτας στον τελικό του Rixos Cup το οποίο και κατέκτησε. Πολύ καλοί Σλούκας-Σίμονς.

222052

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν ήταν εντυπωσιακός. Όμως κατάφερε να κερδίσει ένα ματς στο οποίο βρέθηκε στο -15 στο τρίτο δεκάλεπτο κι αυτό λέει πολλά. Οι «ερυθρόλευκοι» με ήρωα τον Ματ Λοτζέσκι που πέτυχε το νικητήριο καλάθι επιβλήθηκαν 87-86 της Μπεσίκτας στην παράταση και κατέκτησαν το Rixos Cup. Πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Κώστας Σλούκας και Σέντρικ Σίμονς, που συνδυάστηκαν για να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο νεαρός γκαρντ αναδείχθηκε και MVP του τουρνουά. Πολλά παράπονα είχαν από τη διαιτησία οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Το ματς

Μάντζαρης, Σλούκας, Παπαπέτρου, Πέτγουεϊ και Σίμονς ήταν η πρώτη πεντάδα του Ολυμπιακού στο ματς. Οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ νευρικά και στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν μόλις 4-2 με δύο καλάθια του Πέτγουεϊ. Τα τάιμ άουτ εκατέρωθεν δεν βοήθησαν και η τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν 13-10 με τον Μπάκμαν.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση και παρουσίαζε προβλήματα στην άμυνα. Από τεχνική ποινή στον Λο η Μπεσίκτας ξέφυγε με 29-19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου έχοντας μπροστάρη τον Λόφτον. Ένα σερί 7-0 με πέντε πόντους του Σλούκα και δύο του Πρίντεζη έφεραν τους «ερυθρόλευκους» ξανά κοντά (29-26), ενώ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο -3, 33-30, με γκολ-φάουλ του Πέτγουεϊ.

Η Μπεσίκτας άρχισε το δεύτερο μέρος με άγριες διαθέσεις και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε για πρώτη φορά με έντεκα, 41-30. Το αντιαθλητικό του Πέτγουεϊ στον Μπάκμαν έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να ανεβάσουν τη διαφορά και στο +15, 47-32, την ώρα που ο Ντάνστον χρεωνόταν γρήγορα με τέταρτο φάουλ. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και «χτυπώντας» με δύο τρίποντα του Λοτζέσκι και δύο καρφώματα του Σίμονς ροκάνισε τη διαφορά στους πέντε πόντους (51-46) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου και με γκολ-φάουλ του Αμερικανού ακόμη και στους τρεις (54-51).

Δύο μακρινά σουτ του Περπέρογλου έφεραν τους Πειραιώτες σε απόσταση βολής (60-59 και 62-58). Τα απίθανα καλάθια κρατούσαν μπροστά την Μπεσίκτας, όχι όμως για πολύ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +3 (65-68) με καλάθια των Περπέρογλου και Ντάνστον. Ο Πρίντεζης απάντησε στο τρίποντο του Φόστερ (68-71), αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με ένα σερί 7-0. Το αντιαθλητικό του Περπέρογλου στον Φόστερ, ένα ακόμη δύσκολο καλάθι του Λόφτον κι ένα τρίποντο του Γκιουλέρ έφεραν την Μπεσίκτας στο 75-71. Το τρίποντο του Λοτζέσκι 40’’ πριν το τέλος κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό (75-74), ο Λόφτον απάντησε με δύο ακόμη βολές και ο Κώστας Σλούκας παρότι σκόραρε και πήρε φάουλ 10’’ για τη λήξη του ματς, αστόχησε στη συμπληρωματική βολή κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (77-76). Ο Άιβερσον είχε 1/2 από τη γραμμή και στην τελευταία φάση της περιόδου ο Σλούκας είχε τη διαύγεια να πασάρει στον Σίμονς που έστειλε το ματς στην παράταση (78-78).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για να βρει το δρόμο προς το καλάθι (84-83 με τον Λοτζέσκι). Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο στα 20’’ πριν το τέλος και δύο βολές του Άιβερσον έγραψαν το 86-83. Δύο βολές του νεαρού γκαρντ επανέφεραν τους φιλοξενούμενους στον πόντο (86-85), ενώ η καλή ερυθρόλευκη άμυνα οδήγησε σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων στην επαναφορά τους Τούρκους. Στην τελευταία επίθεση ο Λοτζέσκι με προσωπική ενέργεια και σουτ εκτός ισορροπίας από τα τέσσερα μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Στα 4” που απέμεναν οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να κάνουν τίποτα.

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 56-51, 78-78, 86-87.

Πηγή:Sport-fm.gr