Έτρεχε με 103 ο αήττητος Θρύλος!

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÏÓÖÐ / RETHIMNO - OLYMPIAKOS

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στο Ρέθυμνο. Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 103-79 και συνεχίζουν αήττητοι εντός και εκτός συνόρων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να αποδείξει την ανωτερότητα του από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο. Και το κατάφερε καθώς με την εκπληκτική του άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 2-13 και 4-19. Ο Σπανούλης μοίραζε την μια ασίστ μετά την άλλη, ο Περπέρογλου, ο Μπέγκιτς και ο Πέτγουεϊ τις εκμεταλλεύονταν με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 12-23 υπέρ των Back2Back Πρωταθλητών Ευρώπης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Θρύλος προσέφερε ουσία και θέαμα. Λο και Λοτζέσκι  ανέλαβαν δράση στην επίθεση, ο Περπέρογλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό από την πρώτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη της τιμή 29-47 στο 19’ με τρίποντο του Έισι Λο. Το ημίχρονο βρήκε τους «ερυθρόλευκους»  μπροστά με 33-51.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με εφτά συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη της τιμή (33-58) έπειτα από δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πρίντεζης ήταν εξαιρετικός στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σπανούλης συνέχισε να μοιράζει ασίστ με τη διαφορά να σταθεροποιείται πάνω από τους 20 (40-62), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης παίζοντας ομαδικά στην επίθεση και βγάζοντας ενέργεια και στις δύο μεριές του παρκέ δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (52-77) στο 28’ με το δεκάλεπτο να τελειώνει 54-79.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, ο Έλληνας τεχνικός δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα με το παιχνίδι να λήγει 79-103 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51,  54-79, 79-103
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ράιτ 10 (2), Καλαμπόκης 6, Κανονίδης, Σίνης 7 (1), Λάτοβιτς 9 (1), Αλεξάντερ 8, Άρμπερτ 8 (2), Γκάμπριελ 16 (1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13 (1), Λο 11 (1τριπ, 5ασ), Ντάνστον 9 (8ριμπ), Σπανούλης 5 (1τριπ, 9ασ), Περπέργολου 20 (2τριπ, 5ριμπ), Σλούκας 4, Λοτζέσκι 10 (1τριπ, 6ριμπ, 5ασ), Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 6.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ: «Θέλαμε να μπούμε από την αρχή συγκεντρωμένοι, ιδιαίτερα στην άμυνα. Μάλιστα μέσω της άμυνας θέλαμε να πάρουμε και εύκολους πόντους στην επίθεση και κάποια καλά σουτ και νομίζω το καταφέραμε. Θα πρέπει να δώσουμε ακόμη περισσότερα σε κάθε προπόνηση γιατί η συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη είναι πολύ δύσκολη και πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά».

Πηγή:olympiacosbc.gr