Ο Ολυμπιακός είναι άρρωστος!!! Έχασε με κάτω τα χέρια από την Κανάρια !!!!

Ένας κακός Ολυμπιακός δεν πήγε ποτέ στα Κανάρια νησιά και γνώρισε βαριά ήττα με 90-67 .

Ο Ολυμπιακός βγήκε στο γήπεδο  και έχασε ουσιαστικά πολύ εύκολα από  μια όχι τόσο δύσκολή ομάδα, Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη σε όλο τον αγώνα και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο όπου η Κανάρια έφυγε με 23 πόντους διαφορά.

1η  Περίοδος 19-16

Η Γκραν Κανάρια μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε πολύ γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα. Και αυτό προήλθε γιατί ο Ολυμπιακός ήταν πάρα πολύ άστοχος και πρέπει να είναι και  τυχερός που βρέθηκε πίσω μόνο 3 πόντους. Η Κανάρια πήρε μια διάφορα 7 πόντων την οποία ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει με τον Τουπαν και τον Μιλουντίνοφ.

2η Περίοδος 40-30

Ο Ολυμπιακός ήταν παρά πολύ κακός και αυτό γιατί έχανε με το τσουβάλι επιθέσεις , και η Κανάρια βρήκε σκορ κάτι που δεν έκανε στο πρώτο 10 λεπτό και πήγε την διαφορά στους 10. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ να βρει ακόμα και σκορ και αυτό φάνηκε από το σημείο όπου για 4+ λεπτά είχε κολλήσει στους  2 πόντους. Επίσης το 0/7 τρίποντα μέχρι το 8ο λεπτό της περιόδου ήταν μεγάλο πρόβλημα, την γκίνια την έσπασε ο Γκος που ευστόχησε και έκανε το 33-24. Επίσης  ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στην άμυνα με τους παίχτες της Κανάριας να παίρνουν πολλά γκολ φάουλ το δεύτερο μέρος έκλεισε με 21-14.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός και αυτό φάνηκε από τους 30 πόντους στο ημίχρονο στην προτελευταία ομάδα της διοργάνωσης.

3η Περίοδος 69-46

Ο Κακός Ολυμπιακός βγήκε και στην 3η περίοδο καθώς η έκανε πολύ γρήγορα 3 λάθη με αποτέλεσμα η Κανάρια με ένα 9-0 να πάει την διαφορά στο +19 (49-30) στο 7:50.To Πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού ήρθε στο 6:47 με τρίποντο του Τουπαν, μόλις το δεύτερο του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο στον αγώνα.. Παρ  όλα αυτά η Κανάρια συνεχίσε την ευστοχία της από την γραμμή του Τρίποντου και βρήκε απάντηση στο σουτ Τουπαν. Η Κανάρια έφτασε και τους +20 με 54-34 στο 5:50. Αλλά ο Ολυμπιακός έκανε 5-0 και πήγε την διαφορά στους 15 στο 4:29. H Kανάρια μετά από λάθη του Ολυμπιακού ανέβασε την διαφορά στους 19 ξανά στο 2:37. Στο 1:28 ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -21 από τρίποντο που δέχθηκε άλλα στην συνέχεια κατέβασε την διάφορα καθώς πέτυχε σερί 4-0.  Στο τέλος της περιόδου βρήκε την Κανάρια να  είναι πολύ μπροστά +23 (69-46) και τον Ολυμπιακό  να κάνει πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση συνολικό σκορ 29-16.

4η περίοδος 90-67

Στην αρχή της περιόδου ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερι 4-0 αλλά η Κανάρια βρήκε λύσεις να κρατήσει το σκορ ψηλά. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -19 στο 3 λεπτό της 4η περιόδου όμως τα πολλά λάθη δεν του επέτρεψαν να κατεβάσει την διαφορά, παρά το καλό αμυντικό στοιχείο που έδειξε καθώς είχε υποχρεώσει την Κανάρια να μείνει στους 3 πόντους για 5 λεπτά. Παρ όλα αυτά  Ένας Σουηδός και ένας Εσθονός έχουν βάλει 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ολόκληρος ο Ολυμπιακός 24 αυτό δείχνει πολλά. Και ο Ολυμπιακός βρέθηκε πάλι στο -22 (80-58), με τον Έριξον να συνεχίζει το σερί του και τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά λάθη… Η διαφορά έφτασε στους 25 (85-60) στο 2:20. H διαφορά πήγε στους 27 με τον Ολυμπιακό να είναι ξένο σώμα στο γήπεδο. Το παιχνίδι τελείωσε 90-67 με τον Ολυμπιακό να χάνει με κάτω τα χέρια..