Με το δεξί!!!Ολυμπιακός – Τσεντεβίτα 76-61

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Τσεντεβίτα με 76-61 για την Πρεμιέρα της Κανονικής Περιόδου στην Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι με ένα επιμέρους 20-3 από τα μέσα της 3ης Περιόδου μέχρι και το 4′ της 4ης, ουσιαστικά έβαλαν τέλος σε κάθε ελπίδα των φιλόδοξων κι αξιόμαχων Κροατών.

1505384_1669554983280171_7310612470848133342_n

Με το σκορ στο 43-47, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε time out και πέρασε μέσα τον Δημήτρη Αγραβάνη, χαμηλώνοντας το σχήμα της ομάδας. Η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική, ο Ματ Λοτζέσκι πήρε το “όπλο” του, (3/3 τρίποντα σε διάστημα 2′) ο Βασίλης Σπανούλης μοίραζε ασίστ στον ούτως ή άλλως ορεξάτο Πάτρικ Γιάνγκ και ο Γιώργος Πρίντεζης, ήταν η σταθερή αξία για την ομάδα του Πειραιά.

Ο αγώνας:

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, σουτάροντας με καλά ποσοστά ευστοχίας. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και διατηρούσαν ένα βραχύ προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν ν’ ανεβάσουν πάνω από τους τρείς πόντους την διαφορά.

Τρία λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, δύο εύστοχα τρίποντα από τους Σπανούλη και Παπαπέτρου έδωσαν… αέρα έξι πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν έγκαιρα και μ’ ένα σερί 5-0, ήρθαν ξανά σε απόσταση βολής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν στο παρκέ με περισσότερη ενέργεια. Ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα, «βραχυκύκλωσαν» τους Κροάτες, οδηγώντας τους σε λάθη, λάθη τα οποία μετέτρεψαν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 (31-24), 5:30 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στον χρόνο που απέμενε οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα ακόμα περισσότερο, όμως τα περιφερειακά σουτ που επιχείρησαν -παρά το γεγονός ότι ήταν τα περισσότερα αμαρκάριστα- δεν βρήκαν στόχο, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην Τσεντεβίτα να πλησιάσει στον πόντο, αρχικά, και στη συνέχεια να προσπεράσει με 33-35 με το τρίποντο του Ζούμπτσιτς.

Σ’ εκείνο το σημείο, οι πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Πάτρικ Γιανγκ, σε συνδυασμό με τις διαδοχικές αποτελεσματικές άμυνες, έβαλαν εκ νέου σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό και τον έστειλαν προηγούμενο στ’ αποδυτήρια με πέντε πόντους (38-33)

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «ερυθρόλευκοι» -αφού σπατάλησαν μερικές κατοχές με το να σουτάρουν τρίποντα- εκμεταλλεύτηκαν τον όγκο του Πάτρικ Γιανγκ και την τεχνική του Γιώργου Πρίντεζη στο χαμηλό ποστ και διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ. Οι δύο Αμερικανοί όμως της κροατικής ομάδας (Πούλεν και Ουάιτ) είχαν βρει ρυθμό και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από μακρινή απόσταση, έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους με 43-47.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν χάσει την συγκέντρωσή τους, κυρίως στην άμυνα, δεν διάβαζαν σωστά το παιχνίδι των αντιπάλων τους, γεγονός που δεν τους επέτρεπε να πάνε το ματς στα… μέτρα τους.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην άμυνα, καταστρέφοντας το παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Στην επίθεση κυκλοφόρησε με υπομονή την μπάλα στην περιφέρεια, δημιούργησε τα ρήγματα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και κατάφερε να ξεφύγει μ’ εννέα πόντους μπροστά στο σκορ (57-48) με το τρίποντο του Λοτζέσκι. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Μρσιτς είχαν χάσει εντελώς την ηρεμία τους, επιχειρήσουν μόνο με τρίποντα να σκοράρουν, τακτική που διευκόλυνε το έργο της «ερυθρόλευκης» άμυνας.

Το τελείωσαν άμυνα και Λοτζέσκι

Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν να παίζουν με την ίδια συνέπεια και δύναμη στην άμυνα κρατώντας μακριά από το καλάθι τους, τους παίκτες της Τσεντεβίτα. Το κομμάτι της επίθεσης ανέλαβε ολοκληρωτικά ο Ματ Λοτζέσκι. Οι πλέι-μέικερ του Ολυμπιακού οργάνωσαν άψογα το παιχνίδι, έδωσα τα ελεύθερα σουτ στον Βελγοαμερικανό μπόμπερ, ο οποίος με τρεις εύστοχες «βόμβες» πίσω από τα 6,75 σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

Στα υπολειπόμενα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα, παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι μέχρι κι έφτασαν με άνεση μέχρι τη νίκη.