Η ΩΡΑ ΕΦΤΑΣΕ…!!! Ολυμπιακός – Κηφισιά 97-59

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά με 97-59 και έγραψε ιστορία, καθώς τέλειωσε την 3η περίοδο με 21-0 και έγινε η πρώτη ομάδα που κράτησε στο “μηδέν” τον αντίπαλο της σε ένα 10λεπτο. Ρεκόρ για Παπαπέτρου οι 20 πόντοι.

12108729_1721579248077744_248462234552964544_n

O Oλυμπιακός συνεχίζει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος, καθώς για την 23η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ νίκησε εύκολα την Κηφισιά στο ΣΕΦ με . Οι Πειραιώτες συνδύασαν την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, που κατόρθωσε να κρατήσει στο “μηδέν” τον αντίπαλο της σε ένα δεκάλεπτο. Μέτρησε σκορ 21-0 στην τρίτη περίοδο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, με την Κηφισιά να αδυνατεί να σκοράρει, έχοντας 0/13 σουτ εντός πεδιάς.

Ο MVP του αγώνα

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ατομικό ρεκόρ καριέρας στην επίθεση με τον Ολυμπιακό, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους. Ο Έλληνας φόργουορντ ξεκίνησε το ματς έχοντας 3/3 τρίποντα, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 4/6 τρίποντα και 4/4 δίποντα, δίνοντας συνεχώς επιθετικές λύσεις στην ομάδα του. Παράλληλα, μοίρασε 3 ασίστ και πήρε 2 ριμπάουντ.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Το ιστορικό 21-0 στην τρίτη περίοδο, με τους Πειραιώτες να γίνονται η πρώτη ομάδα στα χρονικά του επαγγελματικού πρωταθλήματος, που κατορθώνουν να κρατήσουν στο “μηδέν” σε ένα δεκάλεπτο τον αντίπαλο τους. Το ημίχρονο ήταν στο 50-38 και το τέλος της περιόδου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 71-38. Σε εκείνο το διάστημα η Κηφισιά μέτρησε 0/13 σουτ εντός πεδιάς.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, πίεσε την Κηφισιά και την ανάγκασε να μην σημειώσει πόντο στην περίοδο, στην οποία οι “ερυθρόλευκοι” μέτρησαν σερί 21-0. Το 50-38 έγινε 71-38 και οι Πειραιώτες ακολούθως έφτασαν εύκολα στην νίκη.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με τον Μάντζαρη να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε, ενώ οι Αγραβάνης και Παπανικολάου με τρίποντα διαμόρφωσαν το 9-3 στο σκορ στο 3′. Ο Μάντζαρης ήταν… ζεστός, βρίσκοντας στόχο και από την περιφέρεια (13-5), αλλά στη συνέχεια πήρε μπρος ο Κασελάκης, ο οποίος με σερί πόντους μείωσε σε 13-10 στο 5′.

Οι Πειραιώτες έπαιρναν τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, ο Παπανικολάου έβρισκε στόχο, Στρόμπερι και Σπανούλης τέλειωναν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Χάντερ έφερε την διαφορά στο +10 (26-16). Οι Χογκ και Ελ Αμίν έδωσαν λύσεις επιθετικά στην Κηφισιά με ωραίες προσπάθειες, μειώνοντας σε 26-21, με το 28-21 να είναι το σκορ της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο τέλειωνε τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και έβγαζε συνεργασίες στο παρκέ, φέρνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, στο +12 (35-23) με τον Χάντερ στο 23′. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο έχαναν αρκετά  ριμπάουντ στην άμυνα, αλλά η Κηφισιά ήταν απελπιστικά άστοχη, με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 41-26 στο 16′.

Η Κηφισιά στη συνέχεια αντέδρασε, μειώνοντας σε 41-34 με τους Χρυσικόπουλο και Σμιθ, με τους Σπανούλη και Παπαπέτρου να απαντούν με δύο σερί τρίποντα (47-34) στο 18′. Η αχίλλειος πτέρνα του Ολυμπιακού στην δεύτερη περίοδο ήταν τα ριμπάουντ στην άμυνα, καθώς στο 19′ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει 9 επιθετικά, σκοράροντας με δεύτερες προσπάθειες, μειώνοντας σε 47-38. Ο Παπαπέτρου βρήκε και πάλι στόχο από τα 6.75 μέτρα, έχοντας 3/3 από τα 6.75 μέτρα, με το 50-38 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν νευρικός στο ξεκίνημα, καθώς δυσκολευόταν να βρει στόχο, με τον Σπανούλη να δίνει λύση με ντράιβ, αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε (53-38). Οι Πειραιωτες σε εκείνο το σημείο βελτίωσαν την άμυνα τους, περιόρισαν την Κηφισιά και ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” με νέο τρίποντο διαμόρφωσε ένα 10-0 σερί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν με +22 (60-38) στο 26′.

Το σερί του Ολυμπιακού μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας στο 16-0 με το τρίποντο του Χάκετ στο 28′, με τους Πειραιώτες να φέρνουν την διαφορά στο +28 (66-38), συνεχίζοντας να παίζουν πιεστική άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να σκοράρουν. Ο Χάκετ στη συνέχεια έδωσε έξοχη alley-oop ασίστ στον Χάντερ που κάρφωσε με θεαματικό τρόπο (68-38), με τους “ερυθρόλευκους” να προσπαθούν να κρατήσουν στο μηδέν στο δεκάλεπτο τους φιλοξενούμενους, πράγμα που συνέβη, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την περίοδο με 71-38, μετρώντας σκορ 21-0 (!) στην τρίτη περίοδο.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, με την Κηφισιά να βρίσκει και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι με τον Χογκ. Ο Χάκετ με σουτ έφερε την διαφορά στο +32 (73-41), με τους Πειραιώτες να συνδυάζουν την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Παπαπέτρου και Στρόμπερι να τελειώνουν τις φάσεις με θεαματικά καρφώματα.

Ο Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ πόντων στην καριέρα του στο παιχνίδι, καθώς έφτασε τους 20 πόντους στο ματς, με τους Όντομ και Ουόρικ να διαμορφώνουν το 95-53. Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός στόχευσε στο να φτάσει τους 100 πόντους, αλλά δεν το κατάφερε, νικώντας με σκορ 97-59 την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

Ανά δεκάλεπτα: 28-21, 22-17, 21-0, 26-21

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 7 (1(, Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Όντομ 8, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Ουόρικ 6, Χάκετ 12 (2).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χογκ 15, Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5, Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 10.