Η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του!!! Ολυμπιακός – Λαύριο 108-39

O Oλυμπιακός έφτασε σε μία εύκολη κι επιβλητική νίκη επί του Λαυρίου με 108-39, κάνοντας πράξη αυτό που είχε θέσει ως στόχο πριν από το τζάμπολ, να συνδυάσει δηλαδή τη νίκη και με όμορφο μπάσκετ. Αυτή η νίκη με +69 αποτελεί μάλιστα ρεκόρ στην Ιστορία της ομάδας μας.

11148619_1675742172661452_3420093917736112538_n

Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το Λαύριο για περίπου 15′ χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, (από το 18-13 στο 8′ του αγώνα το Λαύριο ξαναευστόχησε σε σουτ στο 23′, για το 56-21) κι αυτό απελευθέρωσε το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας μας. Αξίζει να σημειώσουμε πως σκόραραν και οι 12 παίχτες που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με 4 εξ’αυτών να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων!

Κορυφαίος του παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης με 19 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου αλλά και ο πάντα πιστός στην επίθεση Ματ Λοτζέσκι.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ως ένα σημείο «θορυβήθηκε» από το χτύπημα του Πάτρικ Γιανγκ. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στο Λαύριο να μπει δυνατά στο ματς (πολύ ξύλο στην πρώτη περίοδο οι νεοφώτιστοι) και να προηγηθεί μάλιστα με 6-8. Ο Σπανούλης ανέλαβε δράση, ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι στην δύναμη και γρήγορα οι ισορροπίες γύρισαν προς την μεριά που έπρεπε. Η πρώτη περίοδος έληξε 21-13 με καλάθι του αρχηγού.

12190878_1675742519328084_4768223087453826785_n

Από κει και έπειτα; Χάκετ στο παρκέ μαζί με τον Τσαϊρέλη, και οι πρωταθλητές Ελλάδας έτρεξαν ένα 13-0 σερί για να πάει το ματς αυτόματα στο 31-13. Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε αν και υπήρχαν πάνω από 27 λεπτά αγώνα.

Ο Γιανγκ μπήκε και πάλι στο ματς, ο Σπανούλης καθόταν αναπαυτικά στον πάγκο και οι υπόλοιποι στο παρκέ προσπαθούσαν απλά να ψυχαγωγήσουν τον κόσμο που ήρθε να περάσει ευχάριστα το μεσημέρι του στο ΣΕΦ.

Οι  φιλοξενούμενοι έμειναν στους έξι πόντους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να σκοράρει 29 και το ημίχρονο να λήγει 50-19 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Η εικόνα ήταν παρόμοια και στην Τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν έκοψε ταχύτητα αλλά ο Σφαιρόπουλος προτίμησε την βασική του πεντάδα στο ματς και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 50 ποντους με τρίποντο του Σπανούλη που έφτασε τους 19 προσωπικούς. Με  το ματς στο 73-24 δεν υπήρχαν και πολλά να σχολιάσει κανείς. Το Λαύριο πάλεψε μήπως και βρει σκορ αλλά που…

Η συνέχεια ήταν αναμενόμενη.  Το Λαύριο είχε παραδοθεί άνευ όρων και ο Ολυμπιακός συνέχισε με «σπασμένα» τα φρένα να σκοράρει. Το τελικό 108-39 μπορεί να αποδείξει του λόγου το αληθές με την ομάδα του Πειραιά πλέον να κοιτάει τον επόμενο αντίπαλο της, την Αναντόλου Εφές, στην Τουρκία.