Έτοιμος για το 2-0

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την προετοιμασία του ενόψει Πανιωνίου δίχως προβλήματα. Πανέτοιμοι οι Πειραιώτες ώστε να κάνουν το 2-0 στην ημιτελική σειρά την Πέμπτη (15/5) το βράδυ (21:30, NEΡΙΤ). Ικανοποίηση για την αγωνιστική άνοδο του Κόλινς.

ÐÑÏÐÏÍÇÓÇ ÔÏÕ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÕ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2013-2014)Για ακόμη μία μέρα η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού προπονήθηκε στο ΣΕΦ δίχως αγωνιστικά προβλήματα και οι ερυθρόλευκοι θα εμφανιστούν πάνοπλοι στο δεύτερο ματς της σειράς. Στην δωδεκάδα αναμένεται να επιστρέψει και ο Δημήτρης Κατσίβελης, ο οποίος έμεινε εκτός από τον πρώτο αγώνα καθώς μόλις είχε αναρρώσει από τον τραυματισμό του (διάστρεμμα).

Υπάρχει ικανοποίηση για την καλή εμφάνιση κόντρα στον Πανιώνιο και ειδικά για την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Ο Ολυμπιακός για ένα ακόμη ματς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, αναγκάζοντας τους Νεοσμυρνιώτες να σημειώσουν μόλις 14 (!) πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του δοκιμάζουν και ορισμένες νέες τακτικές στο παιχνίδι τους. Είδαμε για παράδειγμα για ορισμένα λεπτά να παίζουν άμυνα ζώνης, ενώ διατήρησαν στο παιχνίδι τους και τις αλλαγές στα σκριν στην άμυνα.

Και στο δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα συνεχίσει το ροτέισον στο ρόστερ του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Σκοπός του προπονητικού-τιμ να διατηρήσει φρέσκους τους αθλητές ενόψει της συνέχειας.