ΕΛΛΑΣ – ΒΕΛΓΙΟ 75-54

Ασταμάτητη η Εθνική πέρασε στους “8” του Ευρωμπάσκετ, μετά τη νίκη επί του Βελγίου με 75-54.

12002220_10155957760090456_3311909808257480724_n

Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη ταξίδεψε στη Λιλ της Γαλλίας έχοντας στις αποσκευές της το 5/5 της Α’ Φάσης! Το Βέλγιο του Ματ Λοτζέσκι δυσκόλεψε την επίσημη αγαπημένη μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου και το ταξίδι της στο Eurobasket 2015 συνεχίζετε στους «8».

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα και προσπαθούσαν να βρούνε τα πατήματά τους. Η Ελλάδα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τον όγκο και την δύναμη των ψηλών της, πήγαινε την πλειοψηφία των επιθέσεών της κοντά στο καλάθι. Αντίθετα οι Βέλγοι επεδίωκαν σε κάθε φάση τον αιφνιδιασμό κι όταν αυτό δεν συνέβαινε απειλούσαν πίσω από την γραμμή των 6.75.

Η Εθνική είχε τον έλεγχο του ματς και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, όμως τα καλάθια των Λοτζέσκι και Φαν Ρόσομ δεν της επέτρεπαν να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα, οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε λάθη και τραβηγμένα σουτ. Στην επίθεση Μπουρούσης και Ζήσης βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας, στιγμιαία, την διαφορά  στο +8 (23-15), 8 λεπτά πριν τη λήξη.

Σ’ εκείνο το σημείο η ομάδα του Έντι Κάστελς αντέδρασε. Η άμυνα ζώνης απορρύθμισε την «γαλανόλευκη», που υπέπεσε σε αβίαστα λάθη κι έδωσε την δυνατότητα στο Βέλγιο να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να μειώσει σε απόσταση βολής (23-21).

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Για την ελληνική ομάδα τα ο Κώστας Κουφός με τα επιθετικά ριμπάουντ και τα καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό ήταν αυτός που έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, ενώ για λογαριασμό των Βέλγων, ο Σαμ Φαν Ρόσομ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και κρατούσε όρθια την ομάδα του.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, «η επίσημη αγαπημένη» μπήκε  δυνατά στο παρκέ κι ανέβασε την διαφορά στο +7 (38-31), με την  απάντηση των «λιονταριών» να έρχεται άμεσα δια χειρός Φαν Ρόσομ.

Έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη βρήκαν τα πατήματά τους. Στην άμυνα -παρά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ- υποχρέωσαν τους Βέλγους σε βεβιασμένα σουτ, τα οποία δεν μπορούσαν ν’ απειλήσουν. Στην επίθεση το σχήμα με τους τρείς γκαρντ λειτούργησε, ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο(51-41).

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη κυριάρχησαν μέσα στο παρκέ. Το Βέλγιο δεν είχε υπομονή και συγκέντρωση στο παιχνίδι του -σπατάλησε πολλές κατοχές με το να σουτάρει τρίποντα-, στην άμυνα έχασε όλες τις μονομαχίες από τους Έλληνες διεθνείς, με αποτέλεσμα να πάει στην τελευταία περίοδο με μειονέκτημα 15 πόντων (57-42).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα του Έντι Κάστελς πέταξε λευκή πετσέτα και αφέθηκε στις… ορέξεις των παικτών  του Φώτη Κατσικάρη. Η «γαλανόλευκη» δεν χαλάρωσε ούτε δευτερόλεπτο κι έφτασε μ’ επιβλητικό τρόπο στη νίκη που την στέλνει στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε 26.23 πετύχαίνοντας 7 πόντους και μοιράζοντας 6 ασίστ. Σταθερός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιώργος Πρίντεζης με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 23.08 αγωνιστικά λεπτά, 4 ριμπάουντ και πολλή δουλειά στην άμυνα για τον Βαγγέλη Μάντζαρη στα 11.59 που έπαιξε. Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη, μένοντας και από δυνάμεις, δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14 (1), Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 7, Καλάθης 4, Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (2).

ΒΕΛΓΙΟ(Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Ταμπού 6, Σέρον, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Σαλούμου 5, Λοτζέσκι 10 (2).