Ελλάδα – Κροατία 72-70

Τι κι αν οι Κροάτες τα ‘βαζαν από παντού! Τι κι αν η Εθνική ήταν άστοχη! Στο τέλος «μίλησε» η ελληνική ψυχή και έτσι ήρθε η δεύτερη νίκη (72-70) που ανοίγει το δρόμο για την πρωτιά του Γ’ ομίλου!

11951977_415666531968469_4759058588385146389_n

Με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει… όργια στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική πήρε μια παλικαρίσια νίκη κόντρα στην Κροατία με 72-70 και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του Γ΄ ομίλου. Εξαιρετικός και ο Πρίντεζης.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες της Εθνικής ήταν νευρικοί. Παρά το γεγονός ότι κυκλοφορούσαν με υπομονή την μπάλα στην επίθεση κι εκτελούσαν υπό καλές προϋποθέσεις, δεν ήταν εύστοχοι στα τελειώματά τους. Αντίθετα, οι Κροάτες με πρωταγωνιστή τον Ντάριο Σάριτς έβρισκα τον τρόπο να παραβιάζουν το «γαλανόλευκο» καλάθι και να διατηρούνται μπροστά στο σκορ.

Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, ο Βασίλης Σπανούλης με συνεχόμενους πόντους έδωσε τις λύσεις και μείωσε την διαφορά  σε απόσταση βολής (11-13). Παρ’ όλα η άμυνα των παικτών του Φώτη Κατσικάρη δεν ήταν πιεστική -σε τέτοιο βαθμό- που ν’ αποτρέψει τους Κροάτες να χάσουν το προβάδισμά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε να σουτάρει με τραγικά ποσοστά στην επίθεση (12/37 εντός παιδιάς), όμως τα επιθετικά ριμπάουντ του Κουφού την διατηρούσαν μέσα στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και με τα συνεχόμενα τρίποντο από τον Κρούνο Σιμόν ξέφυγαν με εννέα πόντους (24-33) στο σκορ.

Στο διάστημα που απέμενε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική με διαδοχικές καλές άμυνες κράτησε χωρίς σκορ τους αντιπάλους της και πήγε υπολειπόμενη στ’ αποδυτήρια με πέντε πόντους (28-33).

Στην επανάληψη οι διεθνείς συνέχισαν το ρεσιτάλ αστοχίας. Οι επιλογές στην επίθεση ήταν κάκιστες, υπομονή και σωστές αποστάσεις δεν υπήρχαν, συνθήκες που ευνοούσαν στο έπακρο την κροατική άμυνα. 7,37 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι διοργανωτές με διαδοχικά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια ανέβασαν την διαφορά στο +10 (30-40). Πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Πρίντεζη έριξαν, προσωρινά, την διαφορά σε μονοψήφιο.

Οι παίκτες της Κροατίας δεν απορρυθμίστηκαν από αυτή την εξέλιξη. Χεζόνια και Σάριτς συνέχισαν να «πυροβολούν» ασταμάτητα πίσω από τα 6,75, στέλνοντας εκ νέου την διαφορά στους δέκα (35-45).

Στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά, η «γαλανόλευκη» βελτίωσε την επιθετική της εικόνα, αξιοποίησε τον Κώστα Κουφό κοντά στο καλάθι και μείωσε στους έξι (51-57).

Μαγικός  Σπανούλης, κράτησε σε τροχιά νίκης την Εθνική

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα έκανε μια ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί δυναμικά στην διεκδίκηση της νίκης και τα κατάφερε. Με σκληρή άμυνα κράτησε χαμηλά σε παραγωγικότητα τους Κροάτες που έχασαν την ψυχραιμία τους. Στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» και βολές, έφερε -σε πρώτο χρόνο- την διαφορά στον πόντο (64-65) κι εν συνεχεία έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Στον χρόνο που απέμεινε οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς παρασύρθηκαν στον ρυθμό των Ελλήνων, υπέπεσαν σε πολλά λάθη κι αστόχησαν στα κρίσιμα σημεία και υπέστησαν, μοιραία την πρώτη τους ήττα στην διοργάνωση.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (3 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σιμόν 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70