Έχει πάρει φόρα!!! Ρέθυμνο – Ολυμπιακός 70-85

Εύκολη νίκη για τον Θρύλο χωρίς να πατήσει… γκάζι στο Ρέθυμνο επί της ομώνυμης ομάδας με 70-85 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.1929798_10154532283418289_487186603971808243_n

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο κερδίζοντας την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου με 85-70 και συνέχισε με νίκη την πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι κόκκινοι με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους και μπορούν να κρατήσουν την καλή εμφάνιση των παικτών που προστέθηκαν τελευταίοι στο ρόστερ.

Τόσο ο Σον Τζέιμς, όσο και ο Ντάριους Όντομ, προσέφεραν λύσεις σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και δείχνουν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις των νέων ρόλων τους στον Ολυμπιακό. Ιδίως ο Όντομ (7π,5ασ, 3ριμπ, 2 κλεψ), που έχει και λιγότερες μέρες στο μεγάλο λιμάνι, έχει ήδη διαφοροποιήσει το στιλ του και συμμετέχει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, προσφέροντας μια ακόμα ποιοτική λύση… ενέργειας και ποιότητας στο ροτέισον του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Εξαιρετικός ο Ντανιέλ Χάκετ, ενώ πολύ καλό ξεκίνημα, που δεν είχε ανάλογη συνέχεια, επέδειξε στο επιθετικό κομμάτι ο Ντι Τζέι Στρόμπερι.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο Ρέθυμνο με την ίδια πεντάδα που είχε εμπιστευτεί και στη Βιτόρια ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν σκορ. Οι γηπεδούχοι συνήθως επέλεγαν να εκδηλώνουν γρήγορα τις επιθέσεις τους και αυτό έδωσε καλό ρυθμό στη συνάντηση, με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι να ξεκινάει πολύ “ζεστός” για τον Ολυμπιακό. Στο 7′ το σκορ ήταν 15-15 και η είσοδος των Χάκετ και Όντομ έδωσε στους κόκκινους καλύτερη άμυνα και περισσότερη ενέργεια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά 19-26 και τον Στρόμπερι να έχει φτάσει τους 13 πόντους με εκπληκτικά στατιστικά! Ο ΑΓΟΡ είχε πάρει 12 από τους 19 πόντους του μέσα από το καλάθι κι αυτό ήταν το στοιχείο που ζήτησε από τους παίκτες του να βελτιώσουν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Το σερί που έβαλε το νερό στο αυλάκι για τους κόκκινους

Το μοτίβο δεν άλλαξε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το Ρέθυμνο έβρισκε κάποιες πολύ καλές συνεργασίες και έμενε κοντά στο σκορ και με καλάθι του Σχίζα μείωσε σε 30-33. Αυτό ήταν το σημείο που οι Πειραιώτες γύρισαν τον… διακόπτη. Αρχικά με τους Πρίντεζη και Χάκετ και έπειτα με τους Αθηναίου και Σον Τζέιμς να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, “έτρεξαν” ένα σερί 3-17 και πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (33-50)!

Στα τελευταία 4 λεπτά του ημιχρόνου οι επιλογές των γηπεδούχων ήταν κακές, κυρίως από τον Στόουν, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να τρέξει περισσότερο, να βάλει κάποια σουτ και πολύ γρήγορα να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Ρόλο έπαιξε και η διαφορά ευστοχίας στα τρίποντα με τους Κρητικούς να έχουν μόλις 1/9 σε αυτό το διάστημα και τον Ολυμπιακό να σουτάρει με 7/13, όπως και τα ριμπάουντ με τους πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν 13 περισσότερα.
Στρόμπερι, Πρίντεζης, αλλά και οι Χάκετ, Αθηναιου και Τζέιμς είχαν δώσει πολλές λύσεις στην επίθεση, ενώ για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου οι πιο παραγωγικοί στα πρώτα 20 λεπτά ήταν οι Χάροου και Κάρτερ.

Αντέδρασαν οι γηπεδούχοι

Στην αρχή της επανάληψης, ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε για τέσσερα λεπτά και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, μείωσαν σε 40-50, κάτι που προκάλεσε άμεσο τάιμ άουτ των ερυθρολεύκων. Μετά το τάιμ – άουτ η “απάντηση” ήταν ένα τρίποντο από τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο ΑΓΟΡ κατάφερε να πάρει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και να κερδίζει εξτρά ευκαιρίες για σκοράρισμα, αλλά συνέχιζε να είναι άστοχο στα περιφερειακά σουτ και στις ελεύθερες βολές. Ο Χάρης Γιαννόπουλος έβαλε κάποιους σερί πόντους και ένα στοιχείο που βοήθησε τον ΑΓΟΡ να κρατήσει επαφή με το σκορ, ήταν τα ελάχιστα λάθη που έκανε. Το Ρέθυμνο πλησίασε σε 54-60, για να ακολουθήσει η πιο όμορφη φάση του αγώνα, ένα κάρφωμα του Χάντερ μετά από συνεργασία με τον Όντομ. Με τρίποντο του Χάκετ στην εκπνοή, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-66. Το Ρέθυμνο κέρδισε με επί μέρους σκορ 21-16 αυτή την περίοδο, αλλά οι 6 πόντοι του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κερδίσουν πολλά πράγματα από το καλό τους διάστημα.

“Το καθάρισε”

Το Ρέθυμνο πάλευε, αλλά δεν διέθετε τις λύσεις και την διάρκεια για να απειλήσει περισσότερο τον Ολυμπιακό. Στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με καλάθι του Χάκετ και ένα τρίποντο από τον Όντομ η διαφορά πήγε ξανά στους 14 πόντους (59-73) και φαινόταν πως οι γηπεδούχοι δεν διαθέτουν άλλη ενέργεια και… πίστη, για να σκαρώσουν νέα αντεπίθεση. Στα θετικά για τον Ολυμπιακό, είναι η εικόνα του Ντάριους Όντομ. Φαίνεται να έχει προσαρμοστεί γρήγορα στον νέο του ρόλο. Πίεσε στην άμυνα, πάσαρε αρκετά και ήταν αποτελεσματικός σε όσες προσπάθειες πήρε για να σκοράρει. Το μόνο που απέμεινε είναι να δούμε πως θα ολοκληρωθεί το ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 85-70, χωρίς προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85

ΡΕΘΥΝΝΟ: Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Τζόνσον Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5.