“6 στα 6” για τον Ολυμπιακό

Αλήθεια ποιος θα τις σταματήσει και ποια ομάδα θα τις κόψει την… φούρια; Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τον Βύρωνα επικρατώντας του Αθηναϊκού με σκορ 69-54, έχοντας τους ΓΑΥΡΟΥΣ να του δίνουν την κατάλληλη ώθηση από την αρχή μέχρι και το τέλος. Αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ η Χατζηνικολάου, που ήταν όμως και η κορυφαία του παρκέ.

1337225

Πολύτιμη δουλειά από την Κοσμά, σταθερή όπως πάντα η Σταμάτη από την περιφέρεια και σούπερ στην ρακέτα η Κριστόφερσον και η Τζόνσον.

Από την αρχή ήταν δύσκολο το παιχνίδι και στον Πειραιά το γνώριζαν αυτό. Οι γηπεδουχες λοιπόν μπήκαν γερά στο ματς με αποτέλεσμα να προηγηθούνε με 6-0. Η Χατζηνικολάου προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος, με την περίοδο να λήγει 13-8 σε ένα κακής ποιότητας παιχνίδι στο κλειστό του Βύρωνα.
Διαφορετική πάντως ήταν η εικόνα για τον Θρύλο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα «έσφιξε», η Κοσμά και η Σταμάτη έδωσαν επιθετικές λύσεις και ο Θρύλος έτρεξε ένα 12-0 σερί για το 13-20. Ο Αθηναϊκός είχε «εγκλωβιστεί», η Καπογιάννη άνοιξε το ροτέισον και η διαφορά πήγε στους 10 (18-28). Οι γηπεδούχες το μόνο που κατάφεραν ήταν να κλείσουν το ημίχρονο στην μικρότερη δυνατή διαφορά (25-32).

Αλλαγή στο τρίτο δεκάλεπτο; Καμία απολύτως με τον Θρύλο να έχει επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάνει την διαφορά και στους 20 πόντους (29-49) τρέχοντας ένα επιμέρους 17-4 στο κλειστό του Βύρωνα. Το δεκάλεπτο έληξε στους 15 πόντους για τον Ολυμπιακό με το παιχνίδι να μοιάζει πως έχει βρει τον δρόμο του.

Η αποβολή της Χατζηνικολάου και το σούπερ παιχνίδι της Ντάνχαμ έριξε την διαφορά στους 10 μετά από ώρα (46-56) με την Τζόνσον κάτω από καλάθι να επαναφέρει την τάξη. Οι ΓΑΥΡΟΙ στο κλειστό του Βύρωνα έδωσαν την ώθηση που ήθελαν οι κοπέλες της Καπογιάννη και η Σταμάτη με τρίποντο έβαλε τέλος σε όποιο όνειρο ανατροπής είχαν οι γηπεδούχες. Η Τζόνσον έστειλε την διαφορά στους 21 (48-69) με το παιχνίδι ουσιαστικά να λήγει εκεί. Πέντε ακόμα πόντοι από τις γηπεδούχες και ο Ολυμπιακός τελείωσε νικηφόρα μία σειρά δύσκολων εκτός έδρας παιχνιδιών στην Α1.

πηγή: gavros.gr