Συνέχεια στις νίκες

24-9-2013 Rixos Cup

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μπουντιβέλνικ στην πρεμιέρα του στο Rixos Cup με 80-72. Επόμενος αντίπαλος η Αναντολού Εφές.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός λειτουργούσε καλά στην επίθεση με τον Μπράιαντ Ντάνστον και τον Έισι Λο να δίνουν λύσεις, αλλά στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προβλήματα. Γκορμπένκο και Ανισίμοφ έβαλαν μπροστά τη Μπουντιβέλνικ με 25-18.

Η αμυντική λειτουργία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο, αλλά όχι όσο θα ήθελε ο Έλληνας τεχνικός. Ο Γιάννης Παπαπέτρου έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο Μπράιαντ Ντάνστον συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στην πρώτη περίοδο με το ημίχρονο, όμως, να τελειώνει με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ 43-33 λόγω ενός κακού διλέπτου στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ορισμένες εντυπωσιακές φάσεις στην τρίτη περίοδο, αλλά και πάλι η άμυνα δεν ήταν αυτή που ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας και έτσι η Μπουντιβέλνικ διατήρησε το προβάδισμα της με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 63-52.

Στην τελευταία περίοδο όμως, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Η άμυνα ήταν εξαιρετική, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους Ουκρανούς κάτω από τους δέκα πόντους, μέσω της άμυνας ο Ολυμπιακός πήρε πολλούς πόντους στην επίθεση και με τους Λο, Σλούκα και Πέτγουεϊ οι Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στη νίκη με 80-72 με το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο να είναι 28-9.

Δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72
Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (1), Λο 15 (4ασ), Ντάνστον 13 (3/4βολ, 5/7διπ, 8ριμπ), Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 11 (5ασ), Σίμονς 7, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 5, Χριστοδούλου 2.
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκιτς): Έιχερν 12, Γκορμπένκο 13, Στρέλνιεκς 3, Ανισίμοφ 13, Τιστσένκο 5, Ανικιιένκο 6, Ντάουνς 9, Μινάρντ 11.

Πηγή:olympiacosbc.org