Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 70-58

Πάλεψε για 27 λεπτά, αλλά τελικά δεν άντεξε κόντρα στην αήττητη Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε με 70-58 ο Ολυμπιακός, που γνώρισε μία ακόμη ήττα απόντος του Σπανούλη, αλλά και του Πρίντεζη.1 (1)

Εξ αρχής το έργο του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη ήταν δύσκολο. Οι απουσίες του αρχηγού και του υπαρχηγού το έκαναν δυσκολότερο και η κακή εμφάνιση των Ελλήνων της ομάδας… ακατόρθωτο. Μοιραία, λοιπόν, ήρθε η ήττα από την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», που φέρνει τους πρωταθλητές Ευρώπης στο 4-6 και την έκτη θέση του ομίλου.
Για 27 λεπτά πάλεψε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, από την οποία διασώθηκαν Ντάνστον (18π., 6 ριπ., 2 τάπες) και Πέτγουεϊ (17π., 7 ριμπ.).
Στα καθαρά αγωνιστικά…
Έκπληξη είχε η πεντάδα του Ολυμπιακού, με τον Ντάνστον να χρησιμοποιείται μαζί με τον Σερμαντίνι στη front line και τους Μάντζαρη, Σλούκα και Περπέρογλου να τους πλαισιώνουν. Ο Αμερικανός ξεκίνησε ορεξάτος και με έξι πόντους έδωσε ένα προσωρινό προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά γρήγορα Χουέρτας και Τόμιτς φρόντισαν να… ανατρέψουν την κατάσταση. Οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι, ο Πούλεν που προερχόταν από δώδεκα τρίποντα στο πρωτάθλημα… όχι, και με ένα δικό του το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-13.
Κρατώντας την Μπαρτσελόνα άποντη για τριάμισι λεπτά οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με έξι αναπάντητους πόντους και ανέκτησαν το προβάδισμα με +1. Για λίγο, ωστόσο, καθώς ο Ναβάρο στη βραδιά που έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών στην Ευρωλίγκα με 253 (βραβευόμενος από τον προκάτοχο της επίδοσης, Θοδωρή Παπαλουκά) πήρε το… όπλο του και οδήγησε την ομάδα του σε ένα 7-0 και στο +6. Ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους σκορ 12-2 οι Καταλανοί έφτασαν και στο +9, με τρίποντο του Λόρμπεκ. Τα τρομερά καρφώματα του Ντάνστον έδωσαν λύσεις και μείωσαν στους έξι, 33-27, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με… φόρα από τα αποδυτήρια. Πέτγουεϊ και Λοτζέσκι πέτυχαν από ένα τρίποντο, ο τελευταίος ένα ακόμη καλάθι και οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν ξανά σε θέση οδηγού με +2, παρά την προσωρινή αποχώρηση του Ντάνστον με αιμορραγία στο πρόσωπο μετά από αγκωνιά του Τόμιτς. Τα λάθη και τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Όλεσον «πλήγωσαν» τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έμειναν ξανά πίσω με εννιά πόντους και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο -11 με το τρίποντο του Πούλεν 55-44.
Η αστοχία στα μακρινά σουτ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να απειλήσει ποτέ την Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η οποία έφτασε στο +16, 65-49, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το 67-51, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 70-58.
Δεκάλεπτα: 18-13, 33-27, 55-44, 70-58.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8, Ντόρσεϊ, Σάδα, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 7, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3, Όλεσον 15, Λόρμπεκ 13, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14 (11 ριμπ.).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 17, Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 18, Περπέρογλου (0/4 διπ., 0/4 τριπ.), Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 2, Λοτζέσκι 7.