Όλα με Άρσεναλ τώρα !!! Μπάγερν Μ. – Ολυμπιακός 4-0

Καταιγιστική η Μπάγερν στο πρώτο 20λεπτο, προηγήθηκε 3-0 στο “Allianz Arena” και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ολυμπιακό.

12243375_1183040201710994_5544574949490108598_n

Ήταν το δυσκολότερο παιχνίδι του Ολυμπιακού στον όμιλο. Αυτό το γνώριζαν ο Μάρκο Σίλβα και οι ποδοσφαιριστές του από την ημέρα της κλήρωσης. Ο Θρύλος όμως δεν πήγε στο Μόναχο για να χάσει με… κάτω τα χέρια από την Μπάγερν. Πήγε για να παλέψει το παιχνίδι όπως και έκανε, πληρώνοντας όμως τα πολλά αμυντικά κενά και τα λάθη του, γνώρισε την ήττα από μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου με 4-0, η οποία βρίσκεται σε… άλλο επίπεδο.

Η ήττα δεν είναι καταστροφική για τους «ερυθρόλευκους». Ούτε κρίνει κάτι στον όμιλο. Και μόνο που οι Πειραιώτες πήγαν στην «Allianz Arena» και έπαιξαν κόντρα στην γερμανική… μηχανή έχοντας τους ίδιους βαθμούς με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, τα λέει όλα.

Πλέον, το ματς με την Άρσεναλ την τελευταία αγωνιστική (09/12) στο «Γ. Καραϊσκάκης» είναι τελικός! Ο Ολυμπιακός πηγαίνει για τρία αποτελέσματα κόντρα στους «κανονιέρηδες» που τους νίκησε μέσα στο «σπίτι» τους. Για νίκη, για ισοπαλία, αλλά και ακόμα και ήττα με διαφορά ένα γκολ. Ο Ναός θα είναι κατάμεστος από τους ΓΑΥΡΟΥΣ και οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα έχουν μία μεγάλη πρόκληση μπροστά τους. Να αφήσουν εκτός συνέχειας Champions League μετά από 17 χρόνια, την Άρσεναλ του Αρσέν Βενγκέρ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα 6 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα στο 7’ επισκέφτηκε και απείλησε πρώτος την εστία του Νόιερ. Ο Ομάρ από τα δεξιά πέρασε τον Κομάν, έδωσε στον Ιντέγε αλλά ο Νιγηριανό δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την μπάλα. Στην αμέσως επόμενη φάση (8’) η Μπάγερν πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Ο Μπόατενγκ δοκίμασε το αριστερό του πόδι και με σουτ οβίδα αιφνιδίασε τον Ρομπέρτο ο οποίος δεν μπλόκαρε καλά την μπάλα. Ο Ντάγκλας Κόστα πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έγραψε το 1-0.

Οι Βαυαροί μετά την επίτευξη του πρώτου τους γκολ, ανέβασαν ρυθμό και στο 16’ με ένα τυχερό γκολ του Λεβαντόφσκι, διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Κομάν θέλησε να απειλήσει από μακριά τον Ρομπέρτο αλλά το σουτ που έκανε βρήκε στα πόδια του Πολωνού φορ και αυτός απέναντι στον Ισπανό γκολκίπερ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Μίλερ. Και πάλι ο Κομάν (σ.σ.: που ήταν εκ των κορυφαίων της Μπάγερν) σούταρε, η μπάλα κατέληξε στον Ρόμπεν και αυτός με κεφαλιά έδωσε ασίστ με το κεφάλι στον Μίλερ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Πειραιωτών.

Ο Θρύλος δεν μπορούσε να βρει εύκολα χώρους και η Μπάγερν «σφυροκοπούσε» ανελέητα. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» σημειώθηκε στο 44ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς. Ο Σέρβος μέσος εκτέλεσε καλά το φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Μπάγερν να προηγείται με 3-0.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Μπάγερν έμεινε με δέκα παίκτες. Στο 52’ ο Ιντέγε πήρε στην ταχύτητα τον Μπάντστουμπερ και ανατράπηκε λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή του Νόιερ. Ο Έρικσον καταλόγισε το φάουλ και απέβαλλε τον Γερμανό στόπερ, αφήνοντας με αριθμητικό μειονέκτημα τους γηπεδούχους. Ένα λάθος του Μιλιβόγεβιτς στον χώρο του κέντρου στο 59ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Ντάγκλας Κόστα να φύγει τετ-α-τετ, αλλά ο Ρομπέρτο σταμάτησε με το ένα χέρι την λόμπα του Βραζιλιάνου.

Οι Πειραιώτες μπορεί να είχαν παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να το εκμεταλλευθούν, με τον Μάρκο Σίλβα στο 67’ να ρίχνει στη μάχη τους Φορτούνη και Ερνάνι και να τραβάει στον πάγκο τους Κασάμι και Πάρντο. Αυτοί που έφτασαν ξανά στο γκολ όμως ήταν οι γηπεδούχοι. Στο 60ο λεπτό ο Ιντέγε έφτασε κοντά στο 3-1 για τον Ολυμπιακό, αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε ψηλά άουτ. Μια ακόμη λάθος αντίδραση της άμυνας των «ερυθρόλευκων», ήταν αρκετή για τον Κομάν που δεν άφησε την ευκαιρία να πετάξει και με το κεφάλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, στο 69’.

Τελευταία μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν στο παιχνίδι, αυτή του Μίλερ στις καθυστερήσεις, όταν ο Ρομπέρτο ίσα που βρήκε την μπάλα για να της δώσει πορεία προς το αριστερό του δοκάρι, πριν περάσει την γραμμή του άουτ.

Μπάγερν Μονάχου (Γουαρδιόλα): Νόιερ, Λεβαντόφσκι (56’ Μπενατιά), Ρόμπεν (33’ λ.τ. Κίμιχ), Κόστα (72’ Μαρτίνεθ), Ραφίνια, Μπόατενγκ, Λαμ, Βιδάλ, Μίλερ, Μπάντστουμπερ, Κομάν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (78’ Σαλίνο), Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (67’ Φορτούνης), Καμπιάσο, Πάρντο (67’ Ερνάνι), Σεμπά, Ιντέγε.