Ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του παιχνίδι στο ΣΕΦ αφού ήταν καλύτερος από την Ζαλγκίρις.

Σε πολύ δύσκολη θέση πλεον ο Ολυμπιακός.
1ο Δεκάλεπτο 18-16
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλώς και έβγαλε ενέργεια στο παρκέ κυρίως ο Γουέμπερ , νπου συνέχεια εδείνε το σύνθημα μάζι με τον κοσμό να συνεχίσει ο Ολυμπιακός στον ίδιο ρυθμό.
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ θετίκος στην άμυνα και αυτό φάνηκε απο το σκορ που έκλεισε η περίοδος. Ο Ολυμπιακός έβγαλε το παθός που χρειαζόταν εδώ και πολλά παιχνίδια καθώς τον βοήθησε πολύ και ο κόσμος που κατέκλησε το Στάδιο ΄Είρηνεις και Φιλίας.
Ο Ολυμπιακός έχασε τον καλό ρυθμνό που είχε στο τελός της περιόδου και η Ζαλγκλιρης κατάφερε να μείωσει στο καλάθι 18-16.
2ο Δεκάλεπτο 31-28
Ο Ολυμπιακός στο δευτερό μέρος μπήκε πολύ νοθρά με την Ζαλγκίρης να καάνει ενα 8-0 και να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω με 18-24. Ο ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 11-3 γυρίσε το παιχνίδι στο 29-27 με τον Ολυμπιακό να βγάζει ενέργεια μετά απο ένα νεκρό διάστημα που είχε.
Ο Ολυμπιακός γύρισε τουμπά το παιχνίδι και την ψυχολογία του και στο 2΄50 βρέθηκε μπροστά με 3 ποντους 31-28.
Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με 38-34 κάνοντας ένα πολύ καλο 7λεπτό αφού βρέθηκε να χάνει για 6. Παρ όλα αυτα βρήκε το τρόπο και έκλεισε θετίκα το ημίχρονο.
3ο Δεκάλεπτο 51-48
Ολυμπιακός και Ζαλκγίρις μπήκαν και οι δυο πολλοί καλά μετά το ημίχρονο καθώς και οι δύο παίζαν ένα γρήγορο μπάσκετ με τον Ολυμπιακό να αντέχει και να κρατάει την διαφόρα τον 7 πόντον 46-39 και με τον Ολυμπιακό να στέκεται πολύ καλα.
Ο Ολυμπιακός πήρε την μεγαλύτερη διαφόρα στον αγώνα καθως στο 3΄48 έφτασε την διαφόρα στους 11 (50-39)
Το Δεκάλεπτο έκλεισε με το Ολυμπιακό να χάνει το προβάδισμα που είχε και την Ζαλκγίρις να μειώνει στους 3 (51-48)
4ο Δεκάλεπτο 68-72
Στο 4ο Δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νοθρά και αυτό φάνηκε απο την διαφορα που πήρε η Ζαλγκίρις. Παρ όλα αυτα ένας πολύ καλος Γουέμπερ που απο την αρχή δείνει ένέργεια στον αγώνα εβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 63-62 στο 3΄09.
Ο Ολυμπιακός μετά απο κάκες επιθέσης βρέθηκε να χάνει 1΄15 πριν το τελος με 3 ποντους διαφορας 65-68.
Ο Ολυμπιακός έχασε την επίθεση και άργησε να κλανει φαουλ με σκοπο η Ζαλγκιρις να σπαταλησει τα δευτερα και να μείνουν στον Ολυμπιακό 6.5 δευτερα με την ομάδα του μπλατ να μην μπορεί να κάνει το φαουλ και η Ζαλγκίρις να βάζει 2 ευκολους πόντους απο την βολή, στην συνεχειά απο την επαναφόρα η Μιλουντίνοφ έκανε ενα εύκολο μπάσιμο και έκανε το 68-70.
Στην συνεχεία ο Ολυμπιακός έκανε φαουλ στο 3.8 με τον Γκρικόνις να ευστοχή στις 2 βολές και να γράφει το 68-72.