Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 1-2

Την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε στην Τρίπολη με 2-1 απέναντι στον Αστέρα.

1432131

Ο Μάρκο Σίλβα αποφάσισε να αλλάξει την μισή ενδεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό κάτι που του βγήκε καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερνάνι, επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, πετυχαίνοντας έτσι την 4η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους “ερυθρόλευκους”, αφού μόλις στα 37 δευτερόλεπτα ο Ερνάνι έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με όμορφο πλασέ, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Κώστα Φορτούνη (10η ασίστ στη σεζόν). Ύστερα από το γρήγορο γκόλ οι ερυθρόλευκοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, δίχως να απειληθούν Ιδιαίτερα απο την ομάδα της Τρίπολης.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο,με ένα γρήγορο γκολ. Ο Παϊτίμ Κασάμι βρήκε εξαιρετικά τον Ερνάνι, ο οποίος ξέφυγε από τον Γιώργο Ζησόπουλο και με όμορφο πλασέ έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του Ολυμπιακού. Οι αρκετές αλλαγές των δύο ομάδων έριξαν το ρυθμό του αγώνα, με συνέπεια να μην έχουμε πολλές αξιόλογες φάσεις εώς το τέλος του αγώνα.Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 90ό λεπτό με συρτό σουτ του Ελίνι Δημούτσου.